reklama

Norské chatky s parádním výhledem vyrobili Češi

Celkem se do nich vejde až pět osob Foto: Celkem se do nich vejde až pět osobFoto: Siggen Stinessen

Na stavbě unikátních víkendových domků se kromě Norů podíleli také Češi.

Børge Ouslands je norský polárník, který je známý tím, že se v minulosti sám vydal na expedice na severní i jižní pól. Nedávno se pustil do dobrodružství trochu jiného druhu. V severní části Norska si totiž pořídil vlastní ostrov, nazval jej Manshausen a rozhodl se na něm vybudovat celé zázemí pro výpravy, rekreaci i školení.

V rámci celkové rekonstrukce ostrova bylo nutné opravit dvě jeho dominanty: kamenné molo a starou farmu z 18. století. Původní hospodářské stavení bylo přebudováno na moderní konferenční centrum, zrenovovaná přístavní hráz se pro změnu nabízela jako prostor pro výstavbu několika oddělených ubytovací jednotek pro návštěvníky.

Výhled je skutečně úchvatný Foto: Výhled je skutečně úchvatnýFoto: Siggen Stinessen

Celkem čtyři dřevěné kabiny vzniklé na základě návrhu architekta Snorre Stinessena se tak staly součástí nově vystavěného areálu, který je turisty hojně vyhledávaný v letním i zimním období. Možností k vyžití je celá řada: od rybaření, potápění, jízdy na kajaku, přes lyžování či lezení po horách.

Moderní atypické chatky jsou vyrobeny ze dřeva a jsou také výrazně prosklené Foto: Moderní atypické chatky jsou vyrobeny ze dřeva a jsou také výrazně prosklenéFoto: Siggen Stinessen

Moderní atypické chatky jsou vyrobeny ze dřeva a jsou také výrazně prosklené. Celkem se do nich vejde až pět osob. Architekt chtěl zachovat maximum možného soukromí a přitom zajistit úchvatný výhled na moře a hory. Z toho důvodu jsou tři chatky umístěny až na okraji hráze a jejich prosklené třetiny vyčnívají rovnou nad mořskou hladinu.

Uvnitř miniaturních dřevostaveb se nacházejí dvě oddělené ložnice s manželskými postelemi, kuchyňský kout, koupelna a relaxační prostor ve výklenku nad mořem. Konstrukční řešení chatek bylo poměrně náročné na výrobu, přesto se zdařilo. Bez zajímavosti jistě není fakt, že právě komplikovanou realizaci architektonického návrhu zajistila česká firma Vesper Frames zaměřená na zhotovování dřevěných staveb.

Bez zajímavosti jistě není fakt, že právě komplikovanou realizaci architektonického návrhu zajistila česká firma Foto: Bez zajímavosti jistě není fakt, že právě komplikovanou realizaci architektonického návrhu zajistila česká firmaFoto: Siggen Stinessen

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Na první pohled se může jevit jako betonové monstrum. Villa F je ale omítnutá a ze dřeva Foto:

Betonové monstrum? Lehká dřevostavba! Vila na Rhodu klame tělem

Vila F na řeckém ostrově Rhodos je vše jiné než necitlivě vsazený betonový kvádr.

Článek

Před domem může kotvit luxusní jachta Foto:

Luxusní rezidence, před níž majitelé zakotví jachtu

Jihovýchodní Asie neláká svým exotickým prostředím pouze turisty, přitahuje také milovníky moderní architektury.

Článek

Cabin Foto:

Jako v Eragonovi: Švédský hotel ubytovává své hosty na stromech

Bydlení na stromech slaví ve světě úspěch. Ve Švédsku tento nápad dotáhli ještě dál. V borovém lese vybudovali rovnou celý hotel.

 

 

Anketa

Slavíte Halloween nebo Dušičky?

hlasovat
hlasovat
hlasovat


reklama