Bydlení

18. března 2015 03:37

Markéta Zídková

Novinka: Židle Split posunula ohýbání dřeva do 3. tisíciletí

Co je na židli Split tak unikátní? Mistr ohýbač vezme jeden kus dřeva, podélně ho rozdělí a pak každou polovinu ohne na jinou stranu.

Veletrh Salone del Mobile patří ve světě designu a nábytkářství k nejprestižnějším akcím. Letos se koná 14.–19. dubna a firma TON zde představí svou novinku: sérii nových produktů od designéra Arika Levyho pod názvem Split. Tato řada propojí více než 150 let starou technologii ohýbání dřeva se současným designem a uvede ji v naprosto nové, doposud nepředstavené koncepci.

„Od počátku byla moje myšlenka vzít minulost a převést ji do budoucnosti,“ popsal inspiraci Arik Levy. „Všechny produkty z této rodiny se zrodily z jedné myšlenky, myšlenky ohýbání. Ale ne způsobem, který se dělá běžně, ale dát mu nový tvar. V tomto případě rozdělit dřevo na dvě části a každou ohnout jiným směrem,“ dodává Levy.

Další specialitou této židle je její barevnost a to, že je vyvedená v gradientu, což znamená, že barva není jednolitá, ale několik tónů se postupně přelévá jeden v druhý. „Přemýšlel jsem nad tím, co můžu dát židli kromě jejího tvaru. Právě proto jsem zvolil barevné zpracování v gradientu. Není jednoduché jej udělat, v přírodě jej však objevíte v tolika podobách. Východ a západ slunce, hladina moře, barevné listy stromů,“ prozradil další specialitu Splitu Arik Levy. Ten vybral vlastní sérii barev, ve kterých se bude gradient na novou kolekci stříkat. Každý kus, který takto vznikne, je originálem, vytvořeným zkušenýma lidskýma rukama.

Ohnout, ale nezlomit

Technologie ručního ohýbání dřeva začala dostávat konkrétnější podobu od roku 1856, kdy Michael Thonet získal privilegium na ohýbání dřeva pomocí vodní páry nebo vařící tekutiny. Hned o rok později otevřel svou první továrnu v Koryčanech v České republice. V roce 1861 pak další v Bystřici pod Hostýnem. Továrna v Bystřici pod Hostýnem se po období II. světové války stala národním podnikem, který změnil název na TON, což je zkratka slov Továrny na Ohýbaný Nábytek.

Technologie ručního ohýbání začíná napařováním dřevěných hranolků ve speciálních kádích, kde setrvávají dle svého průměru několik hodin. Ohýbači následně kulatinu z buku či jasanu vkládají do kovové formy a přiloží na ni pasnici. Ta přebírá tlak dřeva a umožní mu vzít na sebe tvar formy. Po ohýbání se dřevo suší a nechává klimatizovat, což trvá i několik týdnů. Brousí se, moří, lakuje, čalouní… Stejně tak vzniká i židle Split.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dřevo design židle Split Bystřice pod Hostýnem Druhá světová válka Arik Levy Michael Thonet

Přečtěte si také