reklama

Nudnou ulici oživili obřími květinami. Reagují na chodce a v noci svítí

Reagují na chodce pod sebou Foto: Reagují na chodce pod sebouFoto: Dor Kedmi

V Jeruzalémě se rozhodli skoncovat s šedí v ulicích!

Snad každé velkoměsto má nějakou čtvrť nebo zákoutí, na které jeho obyvatelé nemohou být úplně pyšní. Zaprášené ulice lemované řadou stojících aut, široko daleko jsou vidět hlavně oprýskané budovy, jedinou zeleň představuje několik osamocených stromků na vybetonovaném náměstíčku a nejblíže ke kreativnímu vyjádření tu mají graffiti nasprejované na zčásti zbořeném domě.

Veřejná prostranství ale nemusejí vždy vypadat ošklivě. A už vůbec nemusejí nudit ani unavovat.

Pohled na náměstí Valero z ptačího pohledu Foto: Pohled na náměstí Valero z ptačího pohleduFoto: Dor Kedmi

O tom byl přesvědčen tým kreativců z architektonického studia HQ Architects. Za podpory magistrátu města se v prosinci 2014 pustili do boje s šedí v jedné z jeruzalémských ulic. Překvapivě se jejich zbraní staly květiny. A ne ledajaké! Každá ze čtyř rozměrných instalací je přibližně 9 metrů vysoká a při rozevření sytě červeného květu i 9 metrů široká. Projekt s názvem Warde si našel své místo na otevřeném prostranství Valero Square v centru Jeruzaléma.

V noci svítí Foto: V noci svítíFoto: Dor Kedmi

Aby toho nebylo málo, obrovské květiny jsou schopné reagovat na své okolí. Pokud pod nimi projdou kolemjdoucí nebo v blízkosti projede tramvaj, květ nasaje vzduch a nafoukne se, takže vyvolává dojem, že se rozvinul. Uvnitř sloupu, který má evokovat stonek rostlinky, vede elektřina. Jakmile se setmí, zastávají obrovské květiny také roli originálního pouličního osvětlení.

„Čtyři obrovské květiny byly pečlivě rozmístěny tak, aby byly vidět z celého náměstíčka a blízkého tržiště. Každá z nich se může individuálně nafouknout a reaguje tak na situaci pod sebou. Jakmile pod ní projdou chodci, květina se nafoukne, a když lidé odejdou, zase splaskne. Když v létě zatouží kolemjdoucí po chvilce odpočinku ve stínu, květina jim ho poskytne a zůstane rozevřená až do momentu, kdy lidé odejdou. Když přijede tramvaj do stanice, rozevřou se všechny čtyři květiny naráz a tím upozorní nakupující na tržišti, že mají poslední šanci tramvaj dostihnout. Veřejný prostor rázem reaguje na to, jak ho lidé využívají.“

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Na umělém kopci v zimě rády sáňkují děti Foto:

Architekti skvěle oddělili dům od ulice terénní vlnou

Tento dům na hranici staré a nové části města Pacov prodlužuje a zároveň ukončuje ulici. Jeho autoři si libují v paradoxu, že je jak posledním, tak i prvním v řadě, ale...

Článek

Článek

Nezapomněl si tu někdo buřinky? Asi ne, tyto pokrývky hlavy s názvem Capello totiž svítí a za necelé 2000,- Kč si je můžete pořídit domů. Foto:

Průzkum trhu: 10 designových světel do 10 tisíc

Vybavit si obývák originálním osvětlením je dnes hračka. Proč sahat po lampách v běžných tvarech, když za podobnou cenu můžete ozdobit interiér něčím zcela výjimečným?


reklama