reklama

O Hnízdo úřady nestály. Teď uspělo v soutěži

...postupně se ale sám přizpůsoboval tvaru koruny Foto: ...postupně se ale sám přizpůsoboval tvaru korunyFoto: archiv ČCA

Zvláštní úkryt ve stromě pro děti i dospělé vznikl jako experiment s materiálem.

„Mí předkové strávili v korunách stromů několik set tisíc let. Proto mi pohodlná rozsocha starého jilmu připadá taková domácká. Pocit patřičnosti. Sounáležitosti. A obydlí v korunách stromů. I na těch je něco řádného...,“ píše americký spisovatel Robert Fulghum ve svém vyprávění „Už hořela, když jsem si do ní lehal“ (Argo, 2011). Jeho slovy se inspiroval i jeden český architekt.

Struktura na stromě drží pouze díky prutům, které obepínají jednotlivé větve Foto: Struktura na stromě drží pouze díky prutům, které obepínají jednotlivé větveFoto: archiv ČCA

„Hnízdo“ vzniklo z touhy stavět a experimentovat. Stavět jen pro radost architekta Jana Tyrpekla i lidí v okolí. Samotná stavba probíhala jako workshop, kterého se zúčastnili studenti i absolventi různých technických i uměleckých škol. Jejich úkryt ve stromě pro děti i dospělé – hnízdo, měl splňovat dvě podmínky: zaprvé - použít jen jeden přírodní materiál bez spojovacích prvků (muselo tedy jít o naprosto ekologickou stavbu) a zadruhé - uchycení způsobem, který nepoškodí strom.

Maximální vyzkoušené zatížení bylo 250kg Foto: Maximální vyzkoušené zatížení bylo 250kgFoto: archiv ČCA

Aby nešlo jen o experiment architektonický, bylo původním záměrem uspořádat workshop ve školce či v dětském domově za částečné asistence dětí. To ale nevyšlo. „Dva roky jsem hledal instituci, která by byla ochotná se mnou spolupracovat, ale legislativní překážky a hlavně nechuť vedení různých institucí takový projekt podporovat (pouze povolit, nepožadovali jsme žádnou finanční odměnu) mě odradila,“ popisuje architekt Jan Tyrpekl počáteční nezdary.

Projekt nakonec vznikl v létě 2015 v parku jeho rodné obce Strančice u Říčan a bezmála rok po svém vzniku už pokročil do užšího kola v klání o Českou cenu architektury. Vybraný habr je první strom, na který autor jako malý vylezl. Samotný tvar struktury vycházel z koule a postupně se sám přizpůsoboval tvaru koruny. Struktura na stromě drží pouze díky prutům, které obepínají jednotlivé větve. Dovnitř vede úzký průlez. Maximální vyzkoušené zatížení bylo 250kg. Samotný objekt váží asi 80 kg, unese tedy asi trojnásobek své váhy.

 (dah)

Foto: archiv ČCA, Antonín Matějovský

Mohlo by vás zajímat:

Článek

„Chtěl jsem postavit něco parádního,“ vysvětluje majitel, co jej přivedlo k tomuto nezvyklému projektu Foto:

Squatter zahnízdil na stromě

Když není v žádané lokalitě místo na zemi, tak je... na stromě.

Článek

Vypadá jako příbytek Avatara, ale The Yellow Treehouse Cafe je restaurací v Aucklandu na Novém Zélandu Foto:

Zpátky na stromy. Domy v korunách stromů

Také jste jako dítě toužili po domečku vysoko ve větvích, kde by bylo vaše království?

Článek

Přistavěná vystupující část skýtá prostor pro dvě lůžka a současně opticky narušuje původní fádní kvádr Foto:

Hádejte, z čeho je postavený tento dům?

Původně to byl kontejner. Dnes je to luxusní domek uprostřed přírody.

reklama