reklama

Panenky, známky i nábytek: Nepřidělávejte dětem starosti a zbavte se včas těchto věcí

Čeho se doma zbavit? Foto: Čeho se doma zbavit?Foto: istock.com

Vyhazovat věci, ke kterým nás pojí sentimentální cit, je často složité. Pokud ale doufáte, že padesát let staré kolekce za desítek let konečně nabudou hodnoty, je čas podívat se realitě zpříma do očí. Ušetříte tak vašim dětem starosti, až se budou jednou snažit vaše sbírky udat ve starožitnictví.

Nábytek

Jednou z věcí, která se může stát opravdovým břemenem, je masivní starožitný nábytek. Pokud jste ho zdědili po mamince, která ho zase zdědila po svých rodičích, a přitom stále nenašel reálné užití, je čas jednat. Jeho cena navíc zřejmě už taky nestoupne. Jediné, co se zvýší, je počet červotočů pochutnávajících si na dobrém, uleželém dřevu.

Panenky

Není nic děsivějšího než dospělý člověk se sbírkou panenek. Pokud se tedy nechystáte na vlastní produkci hororového snímku, pryč s nimi. Můžete je jednu po druhé rozdat svým vnučkám, popřípadě je věnovat dětskému domovu. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že by se o tuhle porcelánovou armádu jednou vaše děti popraly.

istock-506069632 Foto: Foto: istock.com

Koberce

Může být perský, může být ručně tkaný z těch nejkvalitnějších materiálů, ale pokud si vážně myslíte, že si vaši potomci do obývacího pokoje nastěhují těžký, roztoči prožraný koberec, přestaňte snít. Orientální motivy jsou navíc dávno z módy a starý kousavý tepich už dnes nikoho neoslní. Vezmeme-li navíc v potaz životnost koberce, který skutečně hezký vydrží jen několik let, odpověď je jasná – pryč s ním!

Drahocenné sbírky

Sbírali jste jako malí „cenné“ mince? Nebo známky? Pokud nemáte v kolekci zrovna modrý mauritius, nemá smysl je skladovat. Tím, čím pro vás byly známky, jsou pro dnešní mládež Pokémoni. A za padesát let bude trend úplně jiný. Až tedy budete v prosinci posílat vánoční pohledy, ušetřete si výlet na poštu a použijte známky, které už máte doma.

istock-183283531 Foto: Foto: istock.com

Kuchyňské vybavení

Tahle kategorie stojí trochu na pomezí. Věci typu zbrusu nová, nepoužitá sada smaltových hrnců samozřejmě musí pryč. Pokud ale máte po babičce set svátečních talířů nebo hrnečků, musíte dát na svůj zdravý úsudek. Skladovat dvacet kusů porcelánu, když víte, že máte pouze jednu dceru, logicky nedává moc smysl. Můžete ale zachránit několik kousků a servírovat na nich večeře a kafíčka při výjimečných příležitostech, jako jsou Vánoce nebo významné narozeniny.

Co zachránit?

A jaké věci se tedy vyplatí schraňovat? Namátkou jde například o fotoalba. K takovým vzpomínkám se určitě vy i vaše děti budete rádi vracet – na rozdíl od sbírky starých mincí. Navíc rozhodně nezabere tolik místa jako stará kredenc nebo srolovaný těžký koberec. A vyplatí se uschovat i knihy. Tedy ty klasické, žádný brak! Povinná četba typu Hemingway, Čapek nebo Brontëová se už roky téměř nemění. Proto až si vaše vnoučata budou stěžovat, že Na Větrné hůrce je beznadějně vypůjčeno, můžete sáhnout do své soukromé knihovny a situaci zachránit.

istock-508515378 Foto: Foto: istock.com

Další články:

Článek

Zvládli byste žít bez kuchyně? Foto:

Kuchyně je úplně zbytečná místnost. Teď je ten nejlepší čas, abychom se jí zbavili. Proč?

Pokud byste si měli vybrat jednu místnost, bez které byste dokázali žít, která by to byla? Kuchyň byste nejspíš neřekli. Jenže španělská architektka Anna Puigjaner by...

Článek

Udělejte si doma místo a vydělejte na tom Foto:

Kde se zbavit starých věcí a vydělat na tom? Poradíme vám, jak staré krámy zpeněžit

Máte doma moc věcí, nepoužíváte je, ale nechcete je vyhodit. Klasická situace, která má řešení. Pokud se jedná o věci, které by ještě někdo mohl využít, předejte je dál na...

Článek

Jak se doma cítit šťastnější? Foto:

10 věcí, které z domova dělají nešťastné místo. Čeho se musíte ihned zbavit?

Většinou si to ani neuvědomujeme, ale doma skladujeme věci, které nejen že nepotřebujeme, ale navíc nás dělají nešťastnými nebo domů vhánějí špatnou náladu. Když je...

reklama