reklama

Pijete hodně alkoholu? Pak vám játra zachrání tahle řasa

Chlorella napomáhá regeneraci jater Foto: Chlorella napomáhá regeneraci jaterFoto: Thinkstock

Vzhledem a někdy i vůní trochu připomínají krmení pro rybičky. Někteří pilulky chlorelly kupují ve velkém a při její polykání věří, že je to řešení pro všechny jejich zdravotní problémy. Nicméně je prokázáno, že chlorella napomáhá regeneraci jater.

My se vám pokusíme poradit, kdy je vhodné po tomto ryze přírodním prostředku sáhnout.

Chlorella pyrenoidosa je sladkovodní řasa, kterou spolu s mladým ječmenem a spirulinou řadíme k zeleným potravinám. Zároveň patří do širší skupiny takzvaných superfoods, což jsou potraviny s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Sem patří kromě už zmíněných zelených potravin i vybrané druhy ovoce – například kustovnice, rakytník, kokosový olej, ale i u nás lidovější maliny, borůvky, ostružiny nebo brusinky, některá semínka a ořechy (třeba chia, konopná semínka, vlašské a kešu ořechy, mandle,…) a další potraviny jako nepražené kakao, čočka nebo cizrna. Obecně můžeme říct, že takzvané superfoods mají vysoký podíl látek, které většinou nekonzumujeme v dostatečném množství. 

Co ukrývá chlorella?

Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí. I díky tomu je vhodným potravinovým doplňkem pro vegetariány, kteří bývají s příjmem dostatku bílkovin na štíru. S přítomností bílkovin souvisí i aminokyseliny, kterých v zelených pilulkách napočítáme 19. Mezi nimi najdeme například lysin, který funguje proti oparům, nebo „protiúnavový“ alanin.vitamínů nám chlorella nabízí například A (vliv na zrak, zdravý stav pokožky a obranyschopnost) a provitamín A – betakaroten, který působí jako antioxidant. S tabletkami chlorelly do těla doplníme mimo jiné i důležité vitamíny a minerály jako D a B12, kyselinu listovou, železo, vápník nebo hořčík.

Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová Foto: Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listováFoto: Thinkstockphotos

Zelená na imunitu

Jestliže se po zimě a nedávno proběhlé chřipce necítíte úplně fit a uvažujete o vitaminové kůře, můžete zkusit sáhnout po zelených pilulkách, je to zaručeně přírodní cesta k doplnění železa a vitaminu B12 – ty podporují správnou funkci imunitního systému a jsou dobří pomocníci při boji s únavou a vyčerpáním. Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová. „Poslední zima byla pekelná, absolvovala jsem hned dvě chřipky a s příchodem jara jsem cítila daleko větší únavu než předchozí roky,“ říká moje sousedka Hanka, která patří k těm, kteří se užívaní léků spíše vyhýbají, takže se na doporučení kolegyň z práce rozhodla, že vyzkouší právě přírodní chlorellu. „Nedokážu posoudit, jestli jsem se srovnala díky ní, ale je fakt, že jsem se konečně odhodlala znovu chodit cvičit a i doma začínám být akčnější, včera večer (po opravdu náročném dni) jsem dokonce vstala z gauče a začala žehlit za týdny nahromaděné prádlo,“ pochvaluje si Hanka, ale zároveň dodává, že neplánuje chlorellu užívat dál, spíše se k ní vrátí, až si o to tělo znovu řekne.

Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí Foto: Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostíFoto: Thinkstockphotos

Řasa potřebuje vodu

Chlorella obsahuje unikátní růstový faktor CGF, který napomáhá obnově tkání, i to je jeden z důvodů, proč zelené pilulky ve velkém užívá i řada sportovců. CGF působí blahodárně i na střevní mikroflóru, díky které strávíme více tělu prospěšných látek. Někteří odborníci hovoří o chlorelle jako o koncentrované zelenině a tvrdí, že předávkování zelenými pilulkami je nemožné. Nicméně doporučená denní dávka je 4 až 5 gramů rozdělených alespoň do dvou částí před nebo po jídle, důležité je chlorellu zapít dostatečným množstvím čisté vody. Je možné ji i cucat, vytváří totiž zásadité pH, takže pilulka po sladkém jídle zabrání tvorbě zubního kazu a navíc působí hojivě na krvácející dásně.

Článek

Řeřicha setá (Lepidium sativum) Foto:

Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo na vitamíny nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má...

Řada vyznavačů zdravého životního stylu chlorellu přijala natrvalo a už se s ní nemíní loučit, sahají po ní ale i ti, kteří nemají ve vedení vlastní životosprávy úplně čisté svědomí, chlorella totiž napomáhá například k regeneraci jater a nebo snižuje hladinu cholesterelu. Díky svému složení je určitě vhodná i pro ty, kteří se například po dlouhé zimě cítí unavení a hledají šetrnou formu na doplnění důležitých látek, které jejich tělo v dostatečném množství postrádá.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Kustovnice je až 2,5 metru vysoký keř Foto:

Kustovnice je lepší než viagra a k tomu prodlužuje život

Chcete být fit? Zkuste hrstku goji neboli kustovnice denně.

Článek

Cesta do budoucnosti Foto:

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Objevte nakličovací misky a čerstvé vitamíny si vypěstujete doma za pár dní a korun.

Článek

Bylinky jsou dostupné a účinné Foto:

10 skvělých bylinek a koření, které zatočí s depresemi i opary

Bojíte se chřipky nebo nachlazení? Vsaďte na bylinky.

reklama