Bydlení

12. dubna 2017 14:18

Markéta Zídková

Plíseň útočí! Zejména na jaře a na podzim. Jak se jí nejlépe zbavit?

Po zimě se v domácnostech může často objevit plíseň. Zjistěte, kdy ještě můžete bojovat sami a kdy je čas pozvat odborníky.

Možná patříte k lidem, kteří odkládají úklid, protože se jim do něj příliš nechce. Když však dojde na plíseň, je lepší zakročit dříve než později. Plíseň může způsobovat různé zdravotní problémy, ale také ničit další v domácnosti, než jsou jen ta, na kterých se původně objevila. Spóry plísní se vznáší ve vzduchu, a jakmile doletí na vlhký povrch, na kterém se udrží, začnou růst. Povrch postupně ničí a čím déle roste, tím hůře jde odstranit. Klíčem k úspěchu je zbavit se jí, než se to stane.

Plíseň produkuje alergeny, které mohou u lidí, jež se v tomto prostředí dlouhodobě pohybují, způsobit například rýmu podobnou té senné. Jenomže zdravotní problémy mohou způsobit i přípravky, kterými se plíseň likviduje. Chemikálie a biocidy způsobují vážné alergické reakce.

Kde je plíseň nejčastější

Plíseň se samozřejmě objeví v místech, které byly postiženy záplavou, povodní, či byly jinak poškozeny vodou. Tady může vzniknout do 24 hodin a její růst je velmi rychlý. Ale objevuje se i v místech, které vodou naplno nikdy zasaženy nebyly. Jak je to možné? Může za to vysoká vzdušná vlhkost, kterou může způsobit například netěsnící střecha, problémy kolem trubek, nebo špatné odvětrávání prostoru.

Kdekoli, kde zůstává vlhkost a dostatečně se nevětrá, se problém může objevit. „Pokud bude plíseň v domácnosti dostatečně dlouho, dokáže poškodit téměř každý povrch,“ vysvětluje odborník na plísně Austin Reid. Podle něj jsou nejvíc ohroženy oblasti, kudy vede hlavní vodovodní a kanalizační potrubí, stěny spojené s koupelnou a koupelna samotná. Nesprávně provedená instalace vany, netěsnosti v konstrukci způsobují zatékání vody a v průběhu času zde vznikají velké problémy.

Oblasti ohrožené plísní- suterény a sklepy- pod kuchyňským dřezem a umyvadlem- v místech, kde vedou trubky- kolem klimatizace- kolem podlahových lišt a parapetů- pod kobercem

Vyčistit, nebo zahodit?

V případě, že je plíseň na porézním povrchu, jako jsou koberce, stropní desky, suché zdi nebo tapety, měli byste danou věc vyhodit, protože není možné místo důkladně vyčistit a plíseň navždy odstranit. Plíseň se však často objevuje na místech, které prostě vyhodit nemůžete, například na zadní straně sádrokartonu, uvnitř zdí, pod tapetami… V takovém případě je třeba pustit se do boje.

Odstraňovač plísní vlastní výroby

Smíchejte jeden šálek bělidla s 3,5 litru vody. Nalijte do spreje, nebo na plíseň rozetřete houbou či hadrem. Není třeba oplachovat. Nebo použijte jeden šálek boraxu, který rozpustíte ve stejném množství vody. Borax je méně agresivní a tolik nepáchne jako bělidlo. Roztok naneste na povrch a kartáčujte. Neoplachujte, pouze otřete povrch do sucha. Sílu má i čpavek, který se ale nesmí míchat s bělidlem.

A pak jsou mnohem přírodnější látky, které můžete použít na méně postižená místa. Vyzkoušejte vinný ocet či peroxid vodíku, obě látky můžete na plíseň přímo nastříkat a poté otřít. Nebo si udělejte směs z jedlé sody a vody, což je zvlášť užitečné na zabití plísní na čalounění. Použít můžete i tea tree olejíček.

Kdy volat profíka?

Ošetření plísní je vždy dobrý nápad, ale poznáte, kdy na to sami už nestačíte? Odborník na plísně Austin Reid doporučuje volat profesionály v případě, že je postižená oblast větší než metr na metr. Ale pokud jste citliví a ze zápachu chemikálií se vám dělá špatně, můžete profesionály zavolat dříve. Také zavolejte v případě, že objevíte doma černou formu plísně, která produkuje toxiny. Ta může mít i slizkou, lesknou vnější vrstvu, která má zelený lesk.

Pomoc zavolejte i v případě, že se u vás objevují chronické zdravotní problémy, jako je alergie. Specialista může odebrat vzorky plísně, poslat je do laboratoře a získat informace o tom, jaké druhy plísní vás konkrétně trápí. Pak lépe zakročí.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také