reklama

Podívejte se, jak skvělě přestavěli vagón na chatu

Chaty z vagónů na pobřeží Anglie nejsou vzácností, zaměstnanci drah si vyřazené vozy ve 20. letech mohli běžně odkupovat Foto: Chaty z vagónů na pobřeží Anglie nejsou vzácností, zaměstnanci drah si vyřazené vozy ve 20. letech mohli běžně odkupovatFoto: archiv Mini Moderns

Tvořivý pár si na divoké pláži na jihu Anglie zařídil chatu z vyřazeného vagónu.

Vagón si s ideálním místem k odpočinku spojuje málokdo. Kdykoli ale Mark Hampshire a Keith Stephenson mají práce po krk, zamíří právě do vagónu stojícímu v Kentu na jihovýchodním pobřeží Anglie. Zkraje 20. století si zaměstnanci drážní společnosti Southern Railway mohli kupovat vyřazené vagóny a odtáhnout si je na pláž, kde je využívali k rekreaci.

Přesně k tomu účelu jej má i v úvodu zmíněná dvojice návrhářů interiérů ze společnosti Mini Moderns. Z Londýna to ke svému rekreačnímu sídlu mají několik set kilometrů, ale atmosféra opuštěného místa v přírodě jim za tu cestu stojí. Do vagónu si berou iPad s několika filmy, mají tam hi fi soustavu a sbírku vinylových desek, ale televizi nikoli. „Úplně by zničila tu magickou atmosféru,“ ohrnuje Hampshire nad populárním médiem nos.

I toto přenosné tranzistorové rádio pamatuje půl století Foto: I toto přenosné tranzistorové rádio pamatuje půl stoletíFoto: archiv Mini Moderns

Obývací pokoj se nachází v někdejším vagónu, původně rozděleném příčkou na dvě místnosti. Pánové si při rekonstrukci dali záležet na tom, aby poměrně malý prostor pokud možno sjednotili a opticky zvětšili. Docílili toho jak vybouráním některých příček, tak i opravenou podlahou, kterou tvořila pod kobercem skrytá směs betonu a prken. Jednotná týková podlaha a také všude stejná světlá malba zjednaly obrovskou proměnu. Toho, že by interiér kvůli jednoduché malbě působil fádně, se majitelé neobávali. Střídmá úprava stěn jim totiž dovolila místnosti vyzdobit různými předměty, tisky i vlastními obrazy. Další fintu do malého prostoru představují postele a skříňky na nohách. „Jakmile je totiž volnou spodní částí vidět kus podlahy, prostor to opticky zvětší,“ vysvětluje Hampshire.

Kuchyně je kompletně vybavená, protože nutnost vozit některé věci z domova by představovala zbytečnou starost navíc Foto: Kuchyně je kompletně vybavená, protože nutnost vozit některé věci z domova by představovala zbytečnou starost navícFoto: archiv Mini Moderns

Rekonstrukce, k níž se dostali jen o víkendech, se nakonec protáhla na půl roku a zahrnovala i velmi nepříjemné práce jako pískování asfaltových nátěrů nebo kompletní výměnu rozvodů. Problém byl i s nátěry, které se do proschlého dřeva tak vpíjely, že doslova mizely před očima. Třebaže práce bylo mnohem víc než původně předpokládali, vynaloženého úsilí nelitují. „Obyčejně tu vymyslíme spoustu věcí a po návratu do Londýna pak už nemáme nouzi o nápady,“ pochvalují si inspirativní prostředí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Silnice občas znenadání končí, kočující pár se ale zastavit nenechá Foto:

Dali výpověď, postavili si dům na kolečkách a odjeli

Vysoký nájem, zbytečně mnoho času stráveného prací a nesmyslný hon za kariérou přivedl jeden mladý pár k zásadní změně životního stylu.

Článek

Domky rozestavěné po obvodu pozemku chrání před hlukem od aut a poskytují závětří Foto:

Jak odhlučnit zahradu? Rozdělit dům do několika menších staveb

Rodina chtěla prostorný a komfortní dům se zahradou chráněnou jak před větrem, tak i hlukem od silnice. Architekti všechna přání splnili spojením několika menších objektů.

Článek

Cabin Foto:

Jako v Eragonovi: Švédský hotel ubytovává své hosty na stromech

Bydlení na stromech slaví ve světě úspěch. Ve Švédsku tento nápad dotáhli ještě dál. V borovém lese vybudovali rovnou celý hotel.


reklama