reklama

Podívejte se, jak vypadá dům plný stromů

Každý strom má svůj „květináč“ Foto: Každý strom má svůj „květináč“Foto: Bestofinteriors.com

Volání po návratu k přírodě slýcháme dnes a denně.

Někdy jej zaslechnou i progresivní developeři a architekti pak předvedou, že není tak docela nemožné žít i v hustě zastavěném městě obklopeni vzrostlými stromy. To se velmi netradičním způsobem povedlo v italském Turíně.

Dům nazvaný 25VERDE dýchá a mění se v průběhu celého roku. Skrývá v sobě 63 apartmánů a naleznete na něm 150 stromů – kromě těch 40 vzrostlých zasazených ve dvoře. Stromy byly pečlivě vybrány tak, aby rostly především do výšky a byly listnaté. To proto, aby časem nezakryly výhled z oken a teras, a v zimě, když opadají a je méně přirozeného světla, umožnily prosvětlit obytné prostory.

Život domu je promyšlen tak, aby co nejvíce souzněl se svým názvem, tzn. zelený (číslo 25 značí číslo orientační v ulici Gabriele Chiabrera). Na střeše tak najdete trávník, a přirozenou tepelnou izolaci, kterou zajišťují už samotné stromy, zde doplňuje obklad z modřínu. Umožňuje mimo jiné domu dýchat. Tento obklad naleznete i jako dláždění teras, kde doplňuje na některých místech usazené průhledné desky. Ty se snaží přirozené světlo dopadající na rozlehlé terasy rozptýlit i o patro níže. Rostliny a stromy jsou zalévány dešťovou vodou. V zimě je vytápění zajištěno tepelnými čerpadly napojenými na rezervoár teplejších podzemních vod.

Základní konstrukce domu se opírá o železný skelet umně simulující kmeny vzrostlých stromů. Kde to šlo, bylo ale použito dřevo. Další materiály, které převažují ve stavbě, jsou kámen a sklo. Pokud vynecháme důležité materiály, jež dělají dům domem (kabely, vodovodní trubky ad.), zbudou nám už jen stromy. Nejenže jsou zdobnou a proměnlivou součástí „fasády“ a vyrábějí tolik potřebný kyslík, ale ještě pohlcují poletující prach, který si průmyslovým městem, jakým je Turín, poletuje, jak se mu zachce.

Zde je dům těsně před dokončením Foto: Zde je dům těsně před dokončenímFoto: Platform-ad.org

Co myslíte, najdeme i u nás nějakého odvážného developera, který by se nebál rozčísnout novou krabicoidní zástavbu nějakým neotřelým a přitom „ekologickým“ obytným domem? Přece jen žít mezi stromy nemá pozitivní vliv jen na čistotu ovzduší, ale i na psychiku. A pak... zelená je dobrá na oči.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Oválné linie pohovky, křesel i židlí v jídelně příhodně kontrastují s hranatým prostorem Foto:

Propadl stylu 60. let. Designér mu podle toho zařídil byt

Designer Stephane Chamard dostal zvláštní zadání. Svobodný lékař, který rád pořádá večírky a líbí se mu 50 let starý design, chtěl zařídit loft. Podívejte se, jak si...

Článek

musée du quai Branly  Foto:

Slavné vertikální zahrady Patricka Blanka

Taky vám srdce plesá nad každou luční kytičkou na jaře a nad každým plevelem, který si proklestí cestu asfaltovými chodníky šedivé džungle velkoměsta? Tak to budete z...

Článek

Pozoruhodná je hlavně odvaha financovat bytový projekt, jehož stavba se prodražuje o 900 složitě vysázených stromů Foto:

Lesodrap: V Miláně vyrostl les do nebe

Tento mrakodrap se proměnil v lesodrap: v les, který šplhá do nebes.

reklama