reklama

Pokojovky se u vás doma postarají o detox

Anturie si dobře poradí s amoniakem z čistících prostředků Foto: Anturie si dobře poradí s amoniakem z čistících prostředkůFoto: Thinkstock

Tapety, koberce, nábytek z dřevotřísky. To vše uvolňuje látky, které doma příliš nechcete. V boji proti nim vám pomohou pokojové rostliny.

Rostliny si domů pořizujeme zpravidla pro okrasu, aby nám dělaly radost. Pokud od nich žádáme i něco praktického, pak většinou to, že zvlhčí vzduch. Pokojové rostliny toho dokážou ale mnohem víc. Umějí pohltit látky, které se uvolňují z běžného vybavení v bytě, jako je formaldehyd a benzen.

Na tyto dvě látky dobře zafunguje gerbera, což je ovšem květina, která rychle odejde, takže její služba bude pouze krátkodobá. Kromě gerbery na formaldehyd platí také chryzantéma a břečťan, fíkusy a daltová palma. Gerbera i chryzantéma dokážou vázat také benzen, gerbera i trichloretylen.

Formaldehyd se uvolňuje
z dřevotřísky, lepidel na koberce, je obsažen v některých barvách, kobercích i dalších bytových textiliích.

Dobře vám poslouží také pokojová kapradina ledviník. Dokáže pohltit formaldehyd, xylen, který bývá v odmašťovadlech, nábytkářských pěnách a tkaninách. Datlová a areková palma, dracena marginata, šeflera nebo azalka indická pohlcují také xylen a trichloretylen. S amoniakem z čisticích prostředků zase zatočí anturie.

 

Baví vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Filodendron/Philodendron erubescens imperial green Foto: Filodendron/Philodendron erubescens imperial greenFoto: Jindřich VotýpkaLedviník/Nephrolepis exaltata Foto: Ledviník/Nephrolepis exaltataFoto: Jindřich Votýpka

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Pěstovat zde můžete různé rostliny Foto:

Jak pěstovat 168 rostlin na ploše 2 x 3 m

Úroda větší a rychleji? Zkuste hydroponii. Rostliny tak získají veškeré živiny a vy získáte bohatou úrodu jahod nebo ředkviček.

Článek

Článek

Pryšec je exotická kráska Foto:

Pryšec trojhranný – nenáročná pokojovka, která vám může přerůst přes hlavu

Přemýšlíte, jak zaplnit prázdný prostor vedle okna nebo regálu a toužíte po nějaké nenáročné, ale zároveň exoticky působící rostlině? Zkuste pryšec trojhranný (euphorbia...

reklama