reklama

Pořiďte si štokrle aneb co je malé, to je hezké

Kouzlo dětství Foto: Kouzlo dětstvíFoto: Thinkstock

Máte ho doma? Roztomilé štokrlátko.

Jestli tenhle nenápadný a trochu opomíjený kousek nábytku nemáte doma, tak vězte, že dříve byl běžnou součástí každé domácností. I vaše babička štokrle měla a dobře věděla proč.

Když se řekne štokrle, vybaví se mi mé dětské návštěvy u babičky a bitvy, které jsme s bratranci vedli o to, kdo se nakonec posadí na bíle lakovanou stoličku bez opěradla s úložným prostorem pod sedátkem.

Zrovna tenhle kus nábytku si i po dlouhých letech pamatuji tak, jako bych ho viděla včera. Proč to tak je, vysvětluje i Jiří Suchý v písničce Dítě školou povinné:

„Co se všechno nestane,
když si dítě zamane:
kuchyně se stane lesem
štokrdle medvědem.“

Moje babička měla ve štokrleti uloženo nářadí na drobné domácí opravy, já jsem jeden takový krásný kousek ukořistila z rodinné pozůstalosti a na chalupě na něj pokládám lavor na oplachování nádobí. I dnes jsou k dostání nádherné židličky, většinou z masivního dřeva. V dětském pokojíčku můžete do štokrlete ukládat třeba pastelky a papíry na kreslení, v obýváku poslouží jako originální stojan na květiny nebo časopisy. A nebo ho můžete mít jen tak, pro radost.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Ostré i ladně oblé křivky v jednom, zároveň ostrý kontrast bílé a červené. Že by ideální koupelna pro příznivce jistého fotbalového klubu? Ne, umyvadlo se jmenuje Abisko. Inspiraci našli designéři firmy Eumar ve švédském stejnojmeném národním parku Foto: Designisthis.com

Přečíst si e-mail v umyvadle? Co dnes umí sanita

Vodovodní baterie ve tvaru iPhonu, umyvadlo, na kterém si můžete projít svůj diář. I takovou podobu má základní lidská potřeba umýt si ruce. Přinášíme přehled vychytaných ...

Článek

Odložte si, prosím Foto: Thinkstock

Odložte si. Nápadité kousky do vaší předsíně

Věšák se může stát králem předsíně.

reklama