reklama

Postavili si supermoderní dům. Přitom ctí tradiční styl

Dole je obývací pokoj s pracovnou a kuchyní. Televize v psacím stole je ale víc utopená než na gauči usazený divák Foto: Dole je obývací pokoj s pracovnou a kuchyní. Televize v psacím stole je ale víc utopená než na gauči usazený divákFoto: Dekleva Gregorič arhitekti

Tradiční kompaktní kamenný dům ve Slovinsku skrývá supermoderní interiér.

Oblast Karst byla kdysi plná dubových lesů. Benátčané s použitím místního dřeva rozšířili své město v mělké laguně a na pobřeží Středozemního moře. Zbylé paseky opracoval vítr na vápencové holiny a začala místní tradice malých, kompaktních kamenných domků takřka bez oken, která přežívá a vyvíjí se dodnes.

Jeden z nich stojí v obci Vrhovlje a mladý pár v něm spojil tradici s modernou. Interiér je rozdělený na živější přízemí určené pro setkávání s přáteli. Trojice velkých čtvercových oken skýtá dobrý výhled na okolní krajinu. Je tu kuchyně s jídelním koutem, koupelna a také obývací pokoj s malým pracovním koutem. V klidném patře se nachází ložnice a dětský pokoj. Plošina, která obě místnosti propojuje, slouží zároveň k dětským hrám, ale také jako další pracovna. Díky síti nemusejí mít rodiče starost, že by jim zdivočelé ratolesti padaly na hlavu.

Z obou ložnic je střešními okny rovnou z postelí vidět hvězdnou oblohu. Hladké bílé, či světlým dřevem obložené vnitřní stěny kontrastují s hrubou kamennou fasádou. Zároveň tento teplý materiál kompenzuje ponurost tmavě šedého stropu. Sedlovou střechu návrháři z ateliéru Dekleva Gregorič arhitekti neoddělovali, ale ponechali horní místnosti se špičatým stropem. Z toho důvodu také každý z pokojů v patře vypadá jako samostatný miniaturní domek. Tento a několik dalších efektů a progresivních řešení propůjčují tradičně pojatému domu jedinečný šarm.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Na druhé krychli naproti kuchyni je druhá pracovna využitelná ale i pro dětské hry Foto:

Před a po: Ze zrezivělé haly se vyloupl vzdušný moderní dům

Halu, která dřív sloužila jako balírna rajčat, architekt proměnil na ukázkový rodinný dům se třemi ložnicemi.

Článek

Domek je postavený ve španělském stylu: terakota, dřevo a bílé stěny Foto:

Dům pro upíra! Slavný herec Robert Pattinson si pořídil nové bydlení

Představitel upíra Edwarda Cullena z filmového cyklu Twilight sága se usadil v malém útulném domku s nádhernou zahradou.

Článek

Krása, která může znepříjemnit život sousedům o patro níže Foto:

Duní sousedům nad vámi podlaha? Pomůže znalec

Dunící podlaha od sousedů seshora vás může připravit o domácí pohodu. Naštěstí lze situaci řešit.

reklama