Bydlení

28. května 2014 06:07

Markéta Zídková

Přijít o byt je tak snadné. Za 200 Kč ročně ale můžete mít klid

Od letošní roku katastrální úřad vylepšil svou službu sledování změn v katastru. Za 200 Kč ročně si tak můžete zajistit bezpečnou střechu nad hlavou.

Příběhy lidí, kteří kvůli podvodníkům přišli o byt či dům, jsou bohužel notoricky známé: Člověk si koupí nemovitost a myslí si, že zápisem jeho vlastnického práva v katastru nemovitostí danou nemovitost nabyl a nikdo mu ji už nevezme. Bohužel podvodníci falšují kupní smlouvy – vznikne tak dokument, který tvrdí, že jste svůj byt prodali panu XY. I když na smlouvě musí být ověřené podpisy, v dlouhé frontě u přepážky na poště u okýnka s nápisem Czech point lze doufat, že projde i občanka „made at home“. A katastr nemovitostí nemá pak povinnost ověřovat, zda kupní smlouvu podepsal opravdu dosavadní majitel nemovitosti.

Naštěstí se majitelé nemovitostí mohou bránit, nicméně to vyžaduje aktivní jednání. Katastr má na zápis nového vlastnického práva ze zákona 20 dní, během nichž, když jako majitel nemovitosti stihnete zasáhnout, celý podvod můžete smést ze stolu. Během této doby stačí poslat nesouhlasné vyjádření vlastníka a katastrální úřad žádný podvodný vklad neprovede, a tím je věc sprovozena ze světa.

Dvě stě ročně a máte klid

Jenže kdo z nás by neustále sledoval katastr? Naštěstí existuje služba Sledování změn v katastru.

Tato služba existovala už dříve, od letošního roku se ale výrazně zjednodušila. Podle nového občanského zákoníku od letošního roku na rozdíl od loňského už majitelé nemusejí každý měsíc navštěvovat stránky katastru a tam se prostřednictvím zvláštního přístupu o vlastnictví dokola ujišťovat. Zákon teď katastru ukládá, aby zájemce z řad majitelů nemovitostí o každé změně obratem informoval.

Prostě si zřídite Službu sledování změn v katastru. Ta vás automaticky a ihned informuje o všech změnách a manipulacích s vaší nemovitostí. Služba se dá objednat i na e-mail nebo SMS. Je nutné katastr osobně navštívit, případně poslat žádost s ověřeným podpisem, nebo vše provést přes datovou schránku.

Včasné odhalení podvodu rozhoduje o tom, zda majitel o nemovitost nepřijde. Jakkoli podvodný převod proběhl na základě padělaných dokladů, nároků lichvářů a jim mnohdy podobných exekutorů se už nemovitost zprošťuje jen zdlouhavě a draze. Oběti podvodů, které na akci zlodějů včas nezareagují, totiž svou nemovitost zpět možná nikdy nezískají. Více o praktikách zlodějů v rámečku.

„Kupci“ kradených domů ani bytů na prohlídku nechodí.Většina zlodějů byty či domy vykrádá, jiní berou rovnou celou nemovitost. Zlodějům zpravidla nejde o to dům obývat, ba dokonce ani vydělat na jeho prodeji. Obohatí se totiž na úvěru, za nějž ručí ukradenou nemovitostí. Vše vyřídí komplic v roli nového vlastníka, na nějž nemovitost obratem převedli. Mávnout nad ohrožením majetku rukou s tím, že je pořád někdo doma a případný zloděj tedy ani neměl kdy byt ukázat zájemcům, by byla chyba.

Zřídit si tuto službu se rozhodně vyplatí, protože zloději pak byt či dům promptně prodávají dál a nový občanský zákoník myslel i na ochranu lidí, kteří by byt či dům koupili a posléze se ukázalo, že byl právě někomu takto odzicen.

Zákonodárci totiž podpořili kupce domů a bytů, kteří se napříště mohou více spoléhat na údaje v katastru nemovitostí – i kdyby úřední záznam vlastnictví vašeho domu připisoval podvodníkovi. Majitele, který na pokus o podloudný převod v zákonné lhůtě nezareagoval, staví nový občanský zákoník do zvláště svízelné situace. Úřady a právníci v této souvislosti hovoří o „nezodpovědných vlastnících“ na jedné straně a institutu dobré víry na straně druhé. Z pohledu zákona totiž v „dobré víře“ koná i komplic zlodějů, který na sebe převádí zbytkem gangu podvodně získaný byt.

(dah)

Sdílejte článek
Štítky dům podvod střecha nemovitost občanský zákoník Czech POINT Datová schránka katastr Katastrální úřad

Přečtěte si také