reklama

Přístavba zmenšila zahradu, ale domu dala nový rozměr

Ač dům stojí v Austrálii, jeho interiérem se nese skandinávská střídmost   Foto: Ač dům stojí v Austrálii, jeho interiérem se nese skandinávská střídmost Foto: David Sievers

Inspiraci, jak rozšířit tradiční dům o moderní přístavbu, která současně respektuje prvky místní architektury, nabízí projekt z druhého konce světa. Nejde totiž o konkrétní tvary či materiály, ale o přístup.

Základním předpokladem byla jednoduchost tvarů a v místě obvyklé materiály. Protáhlá přístavba se sedlovou plechovou střechou to v daném místě v australském Adelaide splňovala. Klient byl o to radši, že sám tíhne k jednoduchosti skandinávské architektury. „Použili jsme v místě obvyklé materiály jako profilovanou plechovou krytinu a dřevěné obložení,“ popisují autoři návrhu z ateliéru Sans-Arc Studio.

Dvojice teras

A přístavba je díky příhodnému uspořádání i velmi praktická. Díky bohatému prosklení na příhodných místech a otevřenému konci volně přecházejícímu do zastřešené terasy je nový prostor zalitý denním světlem a zároveň chrání soukromí obyvatel. Ti mají na jednu stranu zmenšenou zahradu, na druhou stranu ale mohou její zbývající plochu využívat daleko lépe než doposud. Dvojice teras na úrovni trávníku, z toho jedna zastřešená a se závětřím, usnadňují přístup do zahrady a stírají hranice mezi interiérem a exteriérem.

Díky bohatému prosklení je přístavba velmi světlá  Foto: Díky bohatému prosklení je přístavba velmi světlá Foto: David Sievers

Architekti měli na zřeteli i hospodárnost stavby. Tu zajišťuje ventilace zachycující vzduch z jižní strany, který z domu vystupuje na protilehlé straně. Sluneční teplo zachycují rozměrná okna z jižní strany, která v létě mohou zakrývat účinné žaluzie. Tepelnou energii uvnitř akumuluje cihlové zdivo. Dům to kvůli napjatému rozpočtu majitelů očekávajících rodinu s technologiemi nepřehání, zachycuje ale dešťovou vodu s níž zavlažuje, pere i splachuje.

Foto: David Sievers

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Kuchyně s modřínovým obložením a nábytkem českého výrobce  Foto:

Dům na úzkém pozemku v husté zástavbě na okraji Prahy vyvzdoroval majitelům soukromí

Navrhnout dům, který by na uzoučkém pozemku zajistil svým obyvatelům soukromí, není lehký úkol. Těžko slučitelným požadavkům nakonec vyhověla stavba otevřená „do sebe“.

Článek

Terasa spojuje obývací pokoj a kuchyni Foto:

Rodinný dům v Jílovišti slučuje zdánlivé protiklady díky důvtipným řešením

Jak chránit zahradu před silnicí a přitom nebránit ve výhledu? Velmi úzký a komplikovaný pozemek přiměl architekty hledat důvtipná řešení.

Článek

Fasáda je obložena dřevem ze sibiřského modřínu... Foto:

V Telči postavili nádherný dům v korytě potoka přímo ve městě. Svépomocí a v pasivním standardu

Dřevostavba vznášející se na betonových sloupech nad vodou nabízí romantické, přírodní a nízkoenergetické bydlení v místě, kde by to nikdo nečekal.

reklama