reklama

Proč člověk sedí na židli a ne na zemi?

Nadčasová krása židlí Infinity (Hanák Forum) Foto: Nadčasová krása židlí Infinity (Hanák Forum)Foto: Hanák Forum

Kdo má židli, ten bydlí, říká se dnes a dříve...

... kdo měl židli nebo aspoň stoličku, ten měl také moc. Lidé totiž kdysi dávno mohli kolem ohniště sedět pouze na zemi a jen náčelníci kmene nebo šamani se směli uvelebit trochu výše, třeba na větším balvanu. Tento styl výsostného postavení nebo, chcete-li, posezení může také za to, že i král později sedával na velikém trůně, který byl často umístěn na vyvýšeném místě.

Prapůvod slova židle nalezneme v latinském sedile, tedy v „sedátku“. Sedilia jsou pak místa, na nichž v kostele sedával v presbytáři kněz se svými pomocníky. Skládací sedátka jsou sice doložena už ve starověkém Egyptě, ale k jejich rozšíření došlo až ve středověku. Byla považována za cenný kus liturgického nábytku.

Pro nás ale židle už dávno není posvátná. Však se také jako skvělá věc k odpočinku nohou a pro nabídku pohodlnější pozice při práci rozšířila během několika staletí do všech koutů světa. Židle od té doby prošla výraznou proměnou. Velkou revoluci odstartovalo ohýbání dřeva, poté nové materiály, jako jsou plasty. 

Mohlo by vás zajímat:

Článek

A-Toto není hudba budoucnosti, ale současná promyšlená skládací židle Leaf (list) využívající dostupné moderní materiály Foto: Minimalisti.com

Nejtenčí složená židle je tlustá 2 centimetry

Kdo má židli bydlí zpívá se ve známé písničce „Dáme si do bytu“.

Článek

Sezení nemusí bolet Foto: www.opsvik.no

Posaďte se – pan Židle přichází

Norský designer Peter Opsvik je ve světě bytového designu ikonou.

Článek

Knoll MR Chaise Longue je jednou z raných Miesových prací, při nichž se úspěšně pokusil nově interpretovat designové prvky nábytku z 19. století Foto: Knoll

Kde se vzala dlouhá židle

Pohodlný kus nábytku v podobě chaise longue neboli dlouhé židle je tu s námi déle než elektrické křeslo. Základem jeho obliby je důmyslná koncepce známá už po tisíce let.

reklama