reklama

Proč při změně počasí bolí klouby?

Konkurence rosničky Foto: Konkurence rosničkyFoto: Thinkstock

Můžete mít doma sucho a teplo, přesto vám kolena bolestivě oznamují změny počasí. Jak je ale možné, že klouby nahradí hydrometeorologické přístroje za miliony? Vědci na to přišli.

Fenomén, který se zdá být pouhou pověrou, zkoumali vědci po desítky let a svým způsobem povýšili remcání seniorů na předpověď počasí.

Pomohla tlaková komora i přístroje meteorologů

Výsledky zajímavého pokusu shrnuje jedna ze starších studií, již uveřejnila dvojice vědců z Pennsylvánské univerzity v roce 1990. Výzkumníci zavřeli čtyři pacienty trpící artritidou do tlakové komory, kde kromě barometrického tlaku regulovali i teplotu a relativní vlhkost vzduchu. Tři z pacientů si stěžovali na výraznější bolesti kdykoli poklesl tlak. V daném případě jde o příliš malou skupinu, než aby bylo možné z pokusu vyvozovat jasné závěry, nicméně v následujících dekádách vznikly i další studie, které zjištění z tlakové komory potvrzují. Jejich autoři před simulovanými změnami v komoře dali přednost přirozenému prostředí a zprávy pacientů o bolestech porovnávali s daty z hydrometeorologických stanic. Zatím poslední z nich je z roku 2007 a shrnuje zjištění od 200 pacientů trpících artritidou, která porovnává s údaji o teplotě, vlhkosti a tlaku z místních stanic. Naprostá většina přístrojů se nacházela do dvou kilometrů od pacientů. I tento výzkum potvrdil, že bolest kloubů často předchází změnám barometrického tlaku.

Článek

Minibyt v Paříži Foto:

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Nejmenší byt nabízený v Evropě k pronájmu je menší než vězeňská cela.

Klouby reagují na změny i po smrti

Zjistit, co přesně pokles či nárůst tlaku v kloubu způsobuje, by si žádalo rozsáhlý invazivní zákrok na lidském těle. Jak napsal web www.wired.com, vědci namísto toho přišli s hypotézou opřenou o poznatky fyziologů. Tlak ovlivňuje vlastnosti tekutiny, která klouby takříkajíc promazává. Nejenže usnadňuje jejich otáčení, ale současně je i stabilizuje a člověk o to snáz udrží rovnováhu.

Potíž je v tom, že měkké či pružné části těla jsou citlivé na změny atmosférického tlaku a při jeho poklesu bytní. Vědci při výzkumu kyčlí mrtvol v roce 1990 zjistili, že tlak kloubní tekutiny reguloval právě atmosférický tlak. Ve zmíněné pozdější studii z roku 2007 nabídli vysvětlení, že kloubní tekutina vlivem změny tlaku dráždí zanícené artritické klouby.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Hm, ta voní.... Foto:

Co nám to doma jen voní? Neurologové zjistili, proč neumíme pojmenovat pachy

Zkuste popsat, jak vám voněl nejlepší vzorek ve sklípku, a možná zjistíte, že jste bezradní.

Článek

 

reklama