Bydlení

16. února 2017 06:00

Markéta Zídková

Projděte si víkendové sídlo největšího masové vraha v dějinách. I tato stavba dokládá jeho paranoie

V horách a lesích důmyslně skryté letní sídlo přibližuje jak Džugašviliho volné chvíle, tak i obavy krvavého ruského diktátora o vlastní život.

Dům u jezera Rica na území Abcházie je jedním z pěti Džugašviliho letních sídel, která pravidelně navštěvoval. Na zeleno natřená stavba má splývat s okolní hustou vegetací, aby ji neodhalila letadla. Jediná cesta k ní se klikatí lesy a horami a daču vůbec není lehké najít. Ruský komunistický diktátor, jehož čistkám padlo podle historiků za oběť na 20 milionů lidí, si dokázal odpočinout jen na podobně odlehlých místech. Toto sídlo mu umožnilo nerušený odpočinek stranou dějišť všech masových vražd, k nimž dával přímé či nepřímé pokyny. Že jede právě sem, prozradil nanejvýš šoférovi a ochrance, přičemž volba na konkrétní sídlo mohla padnout třeba i na poslední chvíli – každý z pětice jeho letních domů byl neustále připravený na diktátorovu návštěvu. Asi nejraději měl vilu v abcházské Gagře s výhledem na Černé moře, často ale jezdil i do ostatních čtyř letních sídel včetně jednoho poblíž Soči.

V sídle u jezera Rica, které bylo postaveno v roce 1947, se dochoval diktátorův telefon, rádio, biliárový stůl, postel i další mobiliář, ale i originálně zařízená koupelna. Stejně jako v ostatních dačách, i v této zahalovaly okna všech místností dlouhé závěsy, což by jen potvrzovalo závěry badatelů o Džugašviliho paranoi. Badatele zkoumající Džugašviliho osobnost zaujme i uspořádání ložnice. V mnoha místnostech Stalinova letního sídla jsou dvoje samostatné postele namísto manželského lože.

Ve 20. letech nechal Stalin zastřelit či odvézt do vyhnanství na Sibiři miliony lidí. Další zahynuli hlady poté, kdy jim komunistický diktátor zabavil půdu i statky, které začlenil do nefunkční komunistické velkovýroby. Ve 30. letech umíraly další miliony lidí, které bolševický vůdce označil za hrozbu ruského imperiálního projektu zvaného Sovětský svaz. Jejich osud byl stejný – poprava anebo deportace do pracovního tábora na Sibiři, kde velká část lidí zemřela na nemoci, podvýživu, chlad nebo vyčerpání. Strůjce nejvražednějšího režimu v dějinách nově oslavuje i současný ruský režim Vladimira Putina.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky chata

Přečtěte si také