reklama

Provoňte si váš domov podle typu pokoje! Tyto vůně se hodí do ložnice, obýváku nebo do koupelny

Provoňte si váš domov. Foto: Provoňte si váš domov.Foto: istock.com

Dávno už neplatí, že pro opojnou vůni růží si nutně musíte pěstovat svůj záhon nebo kupovat kytici. Moderní doba pokročila a my se můžeme kdykoliv radovat z naší oblíbené vůně a navodit pocit klidu a relaxace aromatickým pomocníkem. Ale podle čeho vybírat? A jaká vůně se hodí do každého pokoje?

Vůni si lze vybrat podle řady kritérií. Například podle znamení zvěrokruhu, věku i oblíbeného pokrmu. Ale kam vůně patří a jsou místa, kde bychom se jich naopak měli spíše vyvarovat?

Obývaví pokoj

V místnosti, kde trávíme nejvíce času, jde především o libost samotné vůně. Nejčastěji se jedná o místnost obývacího pokoje. Aroma do této části bytu by mělo být jemnější a slabší intensity, které navodí pocit příjemné atmosféry a harmonie. Vhodné je santalové dřevo a květinové vůně.

Vonné tyčinky hezky vypadají a úžasně voní. Foto: Vonné tyčinky hezky vypadají a úžasně voní., Foto: All

Kuchyň

Pro další místnost, která bývá srdcem domovů a bytů, kuchyň je důležité zvolit nejen příjemnou, ale také účelovou vůni.  A to z důvodu míšení různých pachů z vaření. Nejlákavější vůní je jistě čerstvě napečené cukroví, nebo štrůdl. Pokud ale není moučník to pravé ořechové, lze aroma ošidit skořicí prostřednictvím aromalampy. Dobrým pomocníkem jsou také sáčky se sušenými bylinkami, nebo katalytické lampy. 

Dopřejte si příjemný relax s omamnou vůní. Foto: Skořice voní nádherně. Foto: istock.com

TIP: Pokud potřebujete účelné aroma, které zároveň pohltí nežádoucí pachy třeba z nepovedeného vaření, přiveďte v míse k varu 250 ml vody se směsí snítek tymiánu a několika koleček citronu.

Koupelna

V koupelně můžeme zvolit aroma i podle doby, kdy se v místnosti nacházíme. Například ráno je vhodná svěží vůně citrusů, máty a eukalyptu. Příjemně vás naladí a osvěží pro příjemný začátek dne. Naopak večer jsou vhodnější tóny meduňky, či levandule. Koupelna má pro využití aromat hned několik výhod. Můžete si dopřát koupel s pár kapkami vonného oleje, který s použitím malé hrstičky kokosového másla/oleje vytvoří relaxační lázeň. (Díky kokosovému oleji, který se rozpustí v teplé vodě, se navíc nemusíte mazat hydratačními krémy). Další variantou mohou být vonné svíčky a mýdla. Ta zároveň mohou mít praktické i dekorativní využití. 

Příjemná vůně uvolní vaše smysly. Foto: Příjemná vůně uvolní vaše smysly. Foto: istock.com

Pracovna

Pro lepší soustředění, které využijeme v pracovně, se nabízí jasmín a travnaté tóny. Velice důležité v tomto pokoji je ale čerstvý vzduch a pravidelné větrání. Praktickým složením vůně je také rozmarýn, zejména pro jeho povzbuzující účinky. Vhodný je v sušené podobě, nebo difuzéru. 

Pořiďte si originální difuzér. Foto: Pořiďte si originální difuzér., Foto: istock.com

Ložnice

Ložnice by měla sloužit především k odpočinku. Opět platí, že by vůně měla být spíše jemná v nižším dávkování. Pokud bychom množství aroma přehnali, mohly by nastat bolesti hlavy a snížená kvalita spánku. Abychom se tohoto nežádoucího účinku vyvarovali, je dobré zvážit také způsob, čím navodit přirozené aroma. Levandule je ověřená jistota, která má uklidňující účinek. Pár kapek esence na polštář vám zpříjemní usínání. Pro snížení stresu a pocitu úzkosti je vhodný také cypřiš. Vonné svíčky zapalujte jen několik desítek minut přes spaním. Pokud se ale nechystáte jít rovnou spát, vyzkoušejte růži a pačuli. Jejich vůně má afrodiziakální účinky.Svíčky a příjemná vůně navodí tu správnou atmosféru. Foto: Svíčky a příjemná vůně navodí tu správnou atmosféru., Foto: istock.com

Místem, kde bychom se měli raději vonnému aromatu vyvarovat, je spíž. Intenzivní vůně by mohla znehodnotit uložené potraviny. 

(bp)

Další články:

Článek

Vsaďte na přírodní vůně. Foto:

Květiny, svíčky, esence: 5 úžasných tipů, jak si provonět domov

Nechcete utrácet za chemické vůně do vašeho obydlí a raději byste své smysly při příchodu domů pohladili zcela přírodní ovocnou esencí? Připravili jsme hromadu voňavých...

Článek

V koloniálních domech najdete i velice temné barvy, které se ale k tomuto stylu báječně hodí Foto:

Vraťte se k tradicím. Koloniální styl vytvoříte i v českém obýváku a bude vonět starými dobrými časy

Koloniální styl si vybral to nejlepší z Evropy a stvořil jednoduchou účelnou, a přitom majestátní architekturu bývalých kolonií. Je to i inspirace pro váš domov. Využijte...

Článek

Vypadá evropsky, ale barvy a vzory se inspirovaly v Maroku Foto:

Vůně orientu: Vneste si domů marocký styl plný barev a středomořské exotiky

Maroko má k Evropě blíž, než si myslíme. Během staletí se stalo místem prolínání španělské, portugalské a arabské kultury. Vznikl zde styl plný barev, který si získává...

reklama