reklama

Průzkum trhu: Co funguje proti komárům, mouchám či vosám?

Abyste nemuseli každou chvíli odhánět od dobrot na terase zvědavé vosy, je dobré připravit se na jejich přítomnost dopředu a pořídit si nějaký ten lapač.  Foto: Abyste nemuseli každou chvíli odhánět od dobrot na terase zvědavé vosy, je dobré připravit se na jejich přítomnost dopředu a pořídit si nějaký ten lapač. Foto: Thinkstockphotos

Letní období s sebou nese nejen prosluněné dny a pohodu, ale také problém s dotěrným hmyzem. Na boj s poletujícími otravy nejste ale sami. Stačí se vybavit potřebnými lapači a nálety dotěrného hmyzu snadno omezíte.

Podívali jsme se, které lapače hmyzu jsou u nás kromě klasických mucholapek nejdostupnější a nakonec máme pro vás i jeden levný domácí tip.

Základní princip, na kterém lapače fungují, je nalákat, lapit a usmrtit. Vy pak jen už plnou nádobku s hmyzími zbytky vyprázdníte. Většina lapačů se snaží být ekologickými v tom smylu, že nevydávají žádný kouř, zápach, nebo nevypouštějí nějakou chemikálii. Jsou často elektrické. To by ale nemuselo vadit, neboť mají malý odběr a hlavně u lapačů komárů byste sotva vytvořili lepší simulaci lidské oběti (tepla atd.). Co pro vás ale bude jistě směrodatné, je velikost plochy, kterou chcete od létajícího hmyzu ochránit, a který z tvorečků vám nejvíce vadí. Zbavit se například vos je poměrně jednoduché a levné.

Pryč s vosími útoky

Abyste nemuseli každou chvíli odhánět od dobrot na terase zvědavé vosy, je dobré připravit se na jejich přítomnost dopředu a pořídit si nějaký ten lapač. Postačí i jednoduchý princip sladkého vnadidla. Nemusíte se bát, že byste uškodili přírodě a ještě navíc nalíčili past na prospěšné včely. Vosy totiž nejsou pilné včelky a čmeláci. Včelí „workoholičky“ a boubelaté čmeláky nelákají žádné navoněné sirupy a přeslazené limonády, je vábí především nektar z rozkvetlých květů.

Pověste si lapač vos Foto: Pověste si lapač vosFoto: archiv

Zato vosa je dost omezena v orientaci, nemá prostorové vnímání a těžko překonává svislé a zaoblené plochy. Proto mají třeba lapače vos Orion UH (99 Kč), VespaNo (328 Kč) nebo Lapač vos od Tescomy (149 Kč – 369 Kč) zaoblené tvary. Snadno do nich načepujete trochu lákavé lepkavé tekutiny, zavěsíte, nebo někam postavíte a máte od vos pokoj. Vypadají pěkně, vydrží a nepotřebují elektřinu.

Konec komářích náletů

S komáry je boj obtížnější. Lépe řečeno s komářicemi. Komáří samci se živí rostlinnými šťávami, ale samičky potřebují k tvorbě vajíček mnohem vydatnější „stravu“, a tou je pro ně krev. I když na krvelačný hmyz narazíte i přes den, většina druhů má pro své upíří výlety nejraději podvečer a noc.

Mnoho z lapačů hmyzu je univerzálních. Ty specializované na komáry jsou pochopitelně efektivnější. Mají v sobě totiž rafinované vábničky a sofistikovanou past. Ty kvalitnější mají také ventilátor, kterým právě nalákané komáří holky nasají dovnitř a už je nepustí ven.

Lapače fungují na principu: nalákat, lapit a usmrtit Foto: Lapače fungují na principu: nalákat, lapit a usmrtitFoto: Thinkstockphotos

Například JATA MT 8 (MOSTRAP) za cca 2500 Kč se postará o prostor bez komárů, který může být veliký až 1000 m2. Cena se možná zdá na první pohled vysoká, vezměte si ale, že se výrobci podařilo uložit v přístroji hned 5 elementů, které napodobují člověka a lákají komářice, jako je lidské dýchání, pocení, vydávání zápachu, tepla a ultrafialové světlo ve stejné vlnové délce, které produkuje člověk. Na podobném principu ale s menším akčním rádiem (30 m2) funguje i JETT V-MART 01 za cca 450 Kč.

Bez poletujících otrapů

Nejvíce jsou v nabídce obchodů zastoupeny univerzální lapače na poletující hmyz. Můžete si vybrat velké, malé, levnější i dražší. Cena stoupá nejen s velikostí ale často i s tím, jak velký prostor je schopen lapač hmyzu pojmout a zbavit ho nechtěných okřídlených návštěvníků.

Lapače Ardes najdete v rozmanitém provedení a typech. Ardes 6S04 je vybaven ultrafialovou lampou, která hmyz přitahuje, a dále mřížkou s vysokým napětím, jež vytváří elektrické pole a přivábený hmyz usmrtí. Za cca 316 Kč ochrání prostor do 30 m2. Oblý Ardes 606 za 1390 Kč si už poradí se 110 m2 a je vybaven speciální aktinickou zářivkou, která hmyz doslova přitahuje. Dokonce dvě aktinické zářivky v Ardesu 6S30 pak ochrání až 150 m2. Koupíte jej za podobnou cenu, jakou má předchozí silák.

Další způsob jak se zbavit hmyzu Foto: Další způsob jak se zbavit hmyzuFoto: Amazon.de

Pro malé prostory do 25 m2 pak můžete využít Ardes S01 za cca 287 Kč. Celého malého bílého pomocníka jen zastrčíte do el. zásuvky. Do 30 m2 je vhodný například i Sencor SIK 50G nebo 50B s cenou do 340 Kč.

Elektrická plácosmrt

Víte, že existují i elektrické plácačky na mouchy? Ano, je to tak. Jejich výhodou je, že nepotřebujete mnoho síly a omezíte skvrny a šmouhy na stěnách. El. plácačky vypadají jako tenisové rakety, jejichž výplet je vlastně vodivá mřížka napájená bateriemi. Jakmile se moucha či komár dotknou při vašem pohybu mřížky, je s nimi amen. Pro člověka je napětí v raketě neškodné. Takovou plácačku pořídíte už s cenou pod 200 Kč.

Tip na závěr

Chcete-li si pomoci od vos co nejjednodušším způsobem, využijte starou pet lahev. Zhruba v 1/3 od vrchu ji přeřízněte. Vršek otočte hrdlem dolů a zasuňte do zbytku lahve. Důležité je, aby se hrdlo nedotýkalo dna. Třeba lepicí páskou zajistěte, aby se díly v sobě neposouvaly. Na dno nalijte ovocný sirup nebo jiné sladké lákadlo a nechte stát nebo viset poblíž místa, kde nechcete být rušeni vosími nálety. Žlutočerná létající torpéda přilákaná lepkavou hmotou v lahvi uvíznou a vy si můžete v klidu na verandě debužírovat.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jde to i bez chemie Foto:

Jak na mravence, moly a další hmyz v domácnosti? Fungují bylinky i koření. Na mravence třeba skořice

S hmyzem v domácnosti bojuje občas každý. Majitelé psů a koček trápí klíšťata, bojujeme s mravenci, moli šatními i potravinovými či komáry. Kupované prostředky jsou často...

Článek

Článek

Zahrada v květu Foto:

Perný květen na zahradě

Racionálně vzato by květy v květnu na zahradě neměly nikoho překvapit. Květnové oteplení jako každý rok zkrátka přiměje většinu u nás rozšířených rostlin k rozkvětu....


reklama