reklama

Recyklace trochu jinak: Ukážeme vám, jak ze starých PET lahví vyrobit nové věci

Jak originálně zrecyklovat plastové lahve? Foto: Jak originálně zrecyklovat plastové lahve?Foto: Pinterest.com

Patříte mezi ty, kteří poctivě třídí směsný odpad? To je od vás sice šlechetné, že myslíte na životní prostředí, co ale takhle dnes udělat něco pro sebe? Ještě než šlápnete na příští vypitou lahev od minerálky, přečtěte si několik nápadů, jak originálně využít starý plast.

Krmítko

Nemusíte být žádný ornitolog na to, aby vás bavilo pozorovat sýkorky slétávající se na váš balkon. Pokud váš dům z nějakého důvodu není pro ptáčky zpěváčky vyhledávanou lokalitou, zkuste je nalákat na krmítko! Je to snadné, potřebovat budete starou vařečku, plastovou lahev s víčkem, kus provázku a zrní, které koupíte v každém zverimexu. Pak už jen asi 15 cm odspodu vystřihněte do lahve dírku ve tvaru písmene X, další ve stejné výšce na protilehlé straně a protáhněte jimi vařečku. Na lžícové straně pak ustřihněte horní dvě křidélka otvoru, aby zrníčka mohla padat na vařečku. Teď už jen stačí vybrat vhodné místo, přisypat trychtýřem něco na zobání a pořídit si atlas ptactva.

Krmítko pro ptáčky z plastové lahve. Foto: Krmítko pro ptáčky z plastové lahve. Foto: pinterest.com/handimania

Za zelenější trávník

Až se na jaře budete zase rozčilovat, že vám žloutne trávník, zkuste tenhle hezky česky podomácku vyrobený zavlažovací systém. Prázdnou PET lahev propíchejte, nasaďte na ústí hadice a zajistěte izolační páskou. Za pár dní budete mít trávník, který by vám leckterý fotbalový klub mohl závidět.

Levný zavlažovací systém. Foto: Levný zavlažovací systém. Foto: pinterest.com/sustentator

Vertikální zahrada

Tenhle projekt vyžaduje pěknou sbírku lahví. Proto, i když jde spíš o jarní záležitost, je už teď pomalu čas začít s přípravami. Inspirovat se můžete například v Sao Paulu, kde nádherně vdechli život šedivé zdi. Stačí jen do strany flašky vystřihnout otvor pro rostlinku, přisypat zeminu a po stranách lahev propíchnout. Jednotlivé kusy pak ze sebe vertikálně navlékejte jako korálky. Jen nezapomeňte vždy pod spodní dírkou udělat dostatečně veliký uzlík, aby vám originální květináče nesjely během pár vteřin dolů.

Vertikální zahrada. Foto: Vertikální zahrada. Foto: Inhabitat.com

A co s víčky?

Pokud nemáte doma prostor na to skladovat lahve, zkuste si začít dávat stranou alespoň zbylá víčka. Z těchto malých kousků plastu totiž můžete vytvořit veliké umění! Ať už vaším plátnem bude obyčejná čtvrtka, nebo oprýskaná zeď, originální výsledek je zaručený. Jen nezapomeňte občas koupit i něco jiného, než jen modrou neperlivou vodu, jinak se budete muset omezit na mozaiky oceánu a nebe.

Originální recyklace. Foto: Originální recyklace. Foto: pinterest.com/realfarmacy

Pro náročné

Nápadům se ale meze nekladou! Příkladem člověka, který našel originální využití pro prázdné PET lahve, je britský umělec Richart Sowa, který z nich u Mexika vybudoval celý ostrov! Joyxee Island má sice průměr jen 25 metrů, ale zato je osazený stromy a kromě skutečného domu na něm najdete i pláže a dva rybníčky!

Postavte si vlastní ostrov! Foto: Postavte si vlastní ostrov! Foto: sobify.com

(az)

Další články:

Článek

Výroba věnce bude zábava pro celou rodinu. Foto:

DIY: Už máte adventní věnec? Vyrobte si ho sami doma! Jak na to?

Ani ne za týden tu máme první adventní neděli, ke které patří rozsvícení první svíce na adventním věnci. Ten totiž nesmí chybět v žádné domácnosti. Poradíme vám, jak si...

Článek

Originální noční stolek. Foto:

DIY: Vyrobte si originální noční stolek za pár korun! Návod, jak na to

Bez mobilu nebo budíku se vedle postele zkrátka neobejdeme. Většina z nás usíná s tím, že musí mít jedno nebo druhé hned po ruce, tedy nejlépe na nočním stolku. Nechce se...

 

Článek

Vyrobte si nádherné ozdoby, které nikdo jiný mít nebude. Foto:

DIY: Vyrobte si netradiční ozdoby na vánoční stromeček. Takové nikdo mít nebude!

Co by to bylo za vánoční stromeček bez zářivých baněk? Určitě se shodneme na tom, že takové ozdoby k Vánocům neodmyslitelně patří. Co takhle zkusit baňky v novém moderním...

reklama