reklama

Recyklujete rádi staré věci? Poměřte se s podobnými nadšenci a nechte se vést designéry

Stará skříňka dostala nová dvířka ze zbytků palubek. Po opracování dlátem vzniká v surovém dřevu zajímavý reliéf, který tvoří základní efekt na dvířkách. Miska na skříňce byla vytvořena z odpadu po dlabání Foto: Stará skříňka dostala nová dvířka ze zbytků palubek. Po opracování dlátem vzniká v surovém dřevu zajímavý reliéf, který tvoří základní efekt na dvířkách. Miska na skříňce byla vytvořena z odpadu po dlabáníFoto: archiv projektu Balakryl Recy věci

Je pro vás stará skříňka spíš než krám na vyhození tvůrčí výzvou? V rámci soutěže Recy věci si můžete zálibu v recyklování užít naplno, třeba na workshopu ve sběrném dvoře.

Skříňka s novými dvířky vydlabanými z palubek, dětská kuchyňka z retro nočního stolku nebo lustr umotaný z vázacích pásek – to jsou jedny z prvních děl, které jejich autoři přihlásili do 5. ročníku soutěže Recy věci. Soupeří se o účast na workshopu vedeném profesionálními designéry, možnost vystavovat na festivalu DesignSupermarket a hlavní cenou je finanční odměna ve výši 20 tisíc korun.

I stůl s deskou, kterou můžeme měnit dle nálady a příležitosti, byl vyroben díky zálibě v recyklování Foto: I stůl s deskou, kterou můžeme měnit dle nálady a příležitosti, byl vyroben díky zálibě v recyklováníFoto: archiv projektu Balakryl Recy věci

Cesta do soutěže není úplně jednoduchá, začíná na půdě, ve sklepě, v bazaru nebo na skládce, kde na znovuobjevení čeká spousta nepotřebného haraburdí. Dalším podstatným okamžikem je nápad, jak starou věc vyšperkovat, a neméně důležitá je i jeho samotná realizace. Pak už je to snadné – do 14. května stačí fotografii výtvoru s jeho krátkým příběhem vložit na stránky Balakrylrecyveci.cz.

Tato komoda původně moc krásy nepobrala, teď je z ní ozdoba interiéru Foto: Tato komoda původně moc krásy nepobrala, teď je z ní ozdoba interiéruFoto: archiv projektu Balakryl Recy věci

O dalším osudu přihlášených exponátů rozhodnou porotci – designéři Antonín Wenzel, Marian Lacek a Michala Vrátníková a Petr Mikošek z Boadesign. Pro čtyřicet vybraných mistrů recyklace budou v letních měsících uspořádány v pražských a brněnských sběrných dvorech a hodinových dílnách workshopy, které povedou profesionální designéři. Výtvory z těchto akcí budou až do 15. října bojovat o přízeň veřejnosti na stránkách soutěže. V prosinci 2017 budou vystaveny na DesignSupermarketu a nabídnuty k prodeji. Výtěžek z prodeje bude věnován vzdělávacímu centru Tereza, které učí děti a studenty chránit životní prostředí.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Ekologicky si vybavit domácnost může spočívat i v tom, že využijete to, co je již vyrobené, jen k jinému účelu, třeba přepravky Foto:

Jak bydlet v souladu s přírodou a svědomím? Dobrou volbou je eko styl

Nemylte se, v případě eko stylu nejde o život v jeskyni. Naopak. Můžete bydlet moderně, jen se dobře ohlížejte po tom, co si domů pořídíte za vybavení a jak hospodaříte s...

Článek

Kateřina Soukupová se věnuje autorskému textilu a tvorbě originálních textilií Foto:

Než vám Kateřina Soukupová utká koberec, zajede k vám domů aneb Jak vzniká originální textil

Toužíte mít ve svém bytě nějaký originální a zábavný doplněk? Stavte se v ateliéru textilní výtvarnice Kateřiny Soukupové.

Článek

Nový vzhled i funkce staré zásuvky  Foto:

Dejte starým zásuvkám druhý život

Už vám nevyhovuje stará komoda plná zásuvek? Nevyhazujte ji hned celou. Přinejmenším její zásuvky totiž můžete, ještě zajímavě a prakticky využít.


reklama