reklama

Řekli byste, že tohle je dům z dob normalizace. Rekonstrukce ho změnila k nepoznání

Rodinný dům v Klánovicích po omlazovací kůře vypadá jako novostavba Foto: Rodinný dům v Klánovicích po omlazovací kůře vypadá jako novostavbaFoto: archiv ČCA

Ten dům nebyl ani trochu blbý, jen tak vypadal. Podle dodnes příhodných dispozic byl vlastně postavený s rozmyslem a jediná potíž byla v jeho zoufale zastarávající podobě. Architekti mu dali zcela novou.

Pozemek s rodinným domem se nachází na okraji městské části Praha Klánovice mezi dalšími rodinnými domy. Původní podoba pocházela ze 70. let. Návrh rekonstrukce nepočítal s žádným rozšiřováním zastavěné plochy a nutné nebyly ani změny vnitřních dispozic, které i přizvaní architekti z ateliéru Vyšehrad označili za zdařilé. Razantněji změnili jen oblast okolo garáže a kromě toho zvětšili okna i balkon. Souběžně s tím se proměnila kompozice vnější vizáže domu. Architekti jej maximálně zjednodušili jako by se jednalo o sochu a tento dojem i podtrhli šedou cementovou barvou.

Skok v čase je zřejmý z tohoto srovnání  Foto: Skok v čase je zřejmý z tohoto srovnání Foto: archiv ČCA

Dům se nyní hlásí k moderním stavbám zejména zrušením přesahů střechy a prudce jej zmodernizovala i nová střešní krytina z falcovaného titanzinkového plechu. Dům je nově zateplený a opatřený extrémně hladkou tenkovrstvou omítkou.

Na pozemku přibyla betonová deska na ocelových žárově zinkovaných sloupech. Je to minimalisticky pojednaný zahradní altán s venkovní kuchyní. Rámuje jej zeleň i betonový vodní prvek. Před vjezdem do garáže pak vzniklo kryté stání pro dvě auta. Dispozice se oproti původní příliš nezměnila. Zapuštěním vstupních dveří vzniklo kryté závětří.

Obytný prostor dělí vystupující nosné stěny a různé výškové úrovně do pěti částí - na halu, jídelnu, relaxační kout s krbem, obytný prostor s TV a kuchyní. Přímo z tohoto prostoru vede schodiště do druhého podlaží.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nejprve je nutné sestoupit po 50 schodech Foto:

Bydlení na hraně: Dům chtějí zapustit do okraje skály, místo střechy bude bazén

V posledních dnech a týdnech je Řecko v médiích skloňováno především v souvislosti s hospodářskou situací. My se ale na Řecko a jeho poklady podíváme z úplně jiné perspektivy.

Článek

I z kuchyně se nabízí výhled na ranč Foto:

Prefabrikovaný dům už není sprosté slovo. I on může být krásný

V Česku to sousloví má přičiněním komunistických domků okal příchuť azbestu a evokuje představu maringotky, které se podobal. Pohled na jeden ze současných montovaných...

Článek

Na změnu stačila jediná sobota Foto:

Slyšel kluky posmívat se domu staříka. Tak zorganizoval dobrovolníky a dům opravili

Posměch dvou chlapců přiměl muže z amerického Oregonu, aby zorganizoval poněkud neobvyklou akci, při níž víc jak stovka dobrovolníků zrenovovala fasádu a verandu domu.


reklama