reklama

Rezavý dům ve svahu. Nechybí vinný sklep ani skvělý výhled

Pohled z východní strany Foto: Pohled z východní stranyFoto: archiv ČCA

Dům v Horoměřicích u Prahy má nezvyklý půdorys a opláštění, které nepotřebuje údržbu.

Jeho výlučnost není samoúčelná. Nezvyklý půdorys domu pomohl lépe oddělit odlišné zóny interiéru. Kompaktní nepravidelný tvar se dvěma vysouvajícími se křídly či konzolemi má své výhody. První konzola směřuje z hlavního obytného prostoru na jihovýchod s panoramatickým výhledem do údolí. Ta druhá s ložnicí ve druhém nadzemním podlaží je zas orientována na východ k pozemku s lesem a je díky tomu klidnější.

Velkým oknem se naskýtá výhled do údolí Foto: Velkým oknem se naskýtá výhled do údolíFoto: archiv ČCA

Dům je zapuštěný do svahu, kde se nachází vinný sklípek i s posezením. K opláštění fasády architekti z pražského Vyšehrad Atelieru navrhli vertikálně orientovaný rezavý plech Corten s velmi jemnou vlnovkou, který nevyžaduje údržbu.

Dům je výškově rozdělený po zhruba půl podlaží na šest výškových úrovní, které jsou od sebe vždy odděleny jedním schodišťovým ramenem. Odspodu mají tyto výškové úrovně následující funkce: již zmíněný vinný sklípek s částí pro hosty, relaxační místnost s tělocvičnou a technickým zázemím, garáž se zádveřím a úložnými prostory, hlavní obytný prostor s jídelnou a kuchyňským koutem, část s dětskými pokoji a nejvýše je část pro rodiče.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe Foto:

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Veškeré prázdniny a dovolenou beztak trávily spolu, takže si čtyři spřátelené páry postavily své letní bungalovy vedle sebe. Pozemek pro své rustikální, moderně pojaté...

Článek

Dům jistí ocelové skoby Foto:

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Máte rádi život na hraně? Tak toto je přesně dům pro vás!

Článek

Do mini bytu Adama Rujbra se vejdou i krbová kamna Foto:

Podívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici

Architekti na příkladu titěrného bytu zřízeného v bývalé prádelně předvádějí veřejnosti, jak efektivně využít každý centimetr. Mini byt v Brně můžete navštívit a taky se v...

reklama