reklama

Rodiče konečně našli klid. Rozjařené děti odstěhovali do protějšího domku, který jim postavili

U ostrůvku lze sedět jako u baru Foto: U ostrůvku lze sedět jako u baruFoto: Nikole Ramsay

Jeden rodinný dům tvoří dvě obytné stavby s velkými okny proti sobě. Výhoda? Členové rodiny se neruší, ale svým způsobem jsou neustále spolu – protože na sebe vidí.

Rodinný dům nazvaný Riverwalk house ve městě Barwon Heads na jižním pobřeží Austrálie těží z výhodné polohy jen 100 m od řeky Barwon. Tvoří jej dvě samostatné stavby se sedlovou střechou s velkou centrální zahradou, na níž řádí synkové domácích.

Na to, že rodina chtěla při relativně nízkém rozpočtu a na pozemku o skromnější výměře 500 m² zajistit oddělené obývací zóny, se architektům z ateliéru Irons McDuff Architecture povedly učiněné divy. Předně pominuli stále trvající módu jednolitých prostor označovaných jako loft a dali přednost samostatné kuchyni s jídelnou a oddělené obývací zóně v protější stavbě. Díky tomu se rodina neruší, ale velkými okny orientovanými pěkně proti sobě se mají všichni na očích.

Pohled z obývacího pokoje do jídelny  Foto: Pohled z obývacího pokoje do jídelny. Foto: Nikole Ramsay

Ke dvěma domkům se sedlovou střechou přiléhá ještě garáž se skladem pro kola a další věci, která uzavírá zahradu, takže je z ní bezpečné místo pro děti.

Přední stavba je obložená dřevem eukalyptu, což je v Austrálii totéž co ve střední Evropě smrk, a domácí tedy mají dobrý pocit z toho, že ke stavbě použili materiál z místních a také tzv. obnovitelných zdrojů. Druhá stavba opláštěná černě mořenou překližkou se ztrácí v krajině a nechává vyniknout přední, světlou část obydlí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Víkendový dům na ostrově Sjælland Foto:

Pět samostatných budov dohromady tvoří jediný dům plný soukromí

Moderní bydlení, to není jen jeden otevřený prostor. V Dánsku jsou toho názoru, že příjemné a současné stavby mohou fungovat dokonce zcela opačně.

Článek

Bazén s terasou vystupují nad útes. Koupelny a komora jsou naopak orientované ke svahu Foto:

Dům je pod garáží a auto parkuje na střeše

Pozemků, zvláště těch s pěkným výhledem ubývá a tak rostou domy i v obtížném terénu.

Článek

Rodinný dům u Jihlavy Foto:

Rodinný dům u Jihlavy ukrývá bazén, který skvěle spojuje živou a neživou přírodu

Mechu stačí vzdušná vlhkost a dokáže se postarat o krásnou dekoraci.

reklama