reklama

Rodinný dům ve Vídni je jen 5 metrů široký

Po této lávce se jde do pracovny Foto: Po této lávce se jde do pracovnyFoto: archiv studia Caramel

Oceněný rodinný dům se musel vměstnat na pozemek o šířce sotva pět metrů.

Vídeňské architektonické studio Caramel za svůj prazvláštní podlouhlý dům na předměstí rakouské metropole obsadilo třetí místo v soutěži AIT Award.

Na tak malém pozemku, jako je tento, je klasická zahrada vyloučená. Ve středu tohoto domu nicméně architekti pamatovali na atrium, jehož součástí je i cosi jako minimalistická zahrada se zapuštěným sezením a malou vířivkou.

Architekty omezovaly místní předpisy umožňující postavit pouze dvoupatrový dům. Aby v něm bylo dostatek místa, zjednali si výjimku a stavbu alespoň protáhli na téměř celou délku pozemku.

Patrový dům zaujímá téměř celý pozemek  Foto: Patrový dům zaujímá téměř celý pozemek Foto: archiv studia Caramel

Rodina, která si tento dům objednala, požadovala i pracovnu. Ta je v zadní části domu a člověk se do ní dostane přes zmíněné atrium anebo po terase či lávce, která probíhá podél zahrady.

Předpisy neumožňovaly stavět do větší výšky. Architekti si proto na úřadě vymohli výjimku a zastavěli téměř celý pozemek Foto: Předpisy neumožňovaly stavět do větší výšky. Architekti si proto na úřadě vymohli výjimku a zastavěli téměř celý pozemekFoto: archiv studia Caramel

Dům, který z pohledu zvenčí působí jako betonový monolit, překvapí množstvím denního světla. Zasazují se o ně velká střešní okna, z nichž jedno je průchozí – vstupuje se jím do pracovny. Na protilehlé straně je v patře ložnice a koupelna se zapuštěnou vanou.

Dům zaujme fasádou bez oken. Jestliže v něm měla být garáž, na okna do ulice už zkrátka nezbylo místo. Určitou kompenzaci představuje prosklená střecha garáže ozdobená osmiramenným lustrem. Je to vtípek, kterým architekti připomínají bohatou kulturní tradici Vídně.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Bazén s terasou vystupují nad útes. Koupelny a komora jsou naopak orientované ke svahu Foto:

Dům je pod garáží a auto parkuje na střeše

Pozemků, zvláště těch s pěkným výhledem ubývá a tak rostou domy i v obtížném terénu.

Článek

Na umělém kopci v zimě rády sáňkují děti Foto:

Architekti skvěle oddělili dům od ulice terénní vlnou

Tento dům na hranici staré a nové části města Pacov prodlužuje a zároveň ukončuje ulici. Jeho autoři si libují v paradoxu, že je jak posledním, tak i prvním v řadě, ale...

Článek

Od přízemí vychýlený horní tubus zastiňuje jak fasádu pod sebou, tak i okolí bazénu. V Peru je to deviza Foto:

Dům s patrem do kříže překvapí svými tvary

Vpravdě atypickým řešením zajistili architekti klientovi výhled jak do zahrady, tak i na blízké pohoří.


reklama