reklama

Romantická Provence vás doma chytne za srdce. Vytvořte si ji i u vás doma

Styl Provence lze vytvořit i z nábytku, který koupíte v řetězcích Foto: Styl Provence lze vytvořit i z nábytku, který koupíte v řetězcíchFoto: archiv FTV Prima

Lány omamně vonících levandulí, mazlivé sluneční paprsky, dřevěné okenice s dřevěnými truhlíky plnými bylin zvenku a romantickými pivoňkami na druhé straně. Zamilovali jste do francouzského venkova, který vsází na přírodní materiály, útulnost a romantiku se vším všudy? Přineste si tento styl domů.

Byt, či dům? Provence k vám může kamkoliv

Nezáleží na tom, zda bydlíte v paneláku v centru Prahy nebo jste si nechali postavit novostavbu. Bydlet ve stylu Provence můžete tam i tam. Akorát s tím rozdílem, že auru venkova snáze zařídíte právě ve starším objektu, kde lze ve váš prospěch využít nerovné zdivo, vystupující dřevěné trámy nebo si vyhrát se štuky. Někdo přistoupí na klasické bílení vápnem, jiný povolá do akce retro tapety nebo vsadí na obložení imitující nestárnoucí kámen. Vedle nešlápnete s pastelovými odstíny, právě ty jsou jemné, romantické a opravdu slušivé.

Sladké pivoňky, voňavá levandule... tyto květiny neodmyslitelně patří k tomuto stylu Foto: Sladké pivoňky, voňavá levandule... tyto květiny neodmyslitelně patří k tomuto styluFoto: iStock

Podlaha by měla být ze dřeva nebo budit dojem přírodního materiálu. Bát se nemusíte ani laminátu, dobře zvolená kresba v několika variantách sklidí několik pochvalných komentářů. Nechejte ji ale zazářit bez koberce, jenom s háčkovanou dečkou.

Řekněte to nábytkem

Starý kredenc, byť i ten oprýskaný, kapánek zrenovujte a dejte mu druhou šanci. Vyštrachejte na půdě u babičky vysoké police, komody, skříňky z masivu, klasický jídelní stůl nebo lavici s polstrováním pro pohodlné posezení. Kombinovat můžete také přirozenou barvu dřeva s bílým, krémovým, pink, zelenkavým nebo pastelovým nátěrem. Na střídačku můžete jednotlivé police či zásuvky zvýraznit volánkovou záclonkou nebo károvým závěsem.

Takto realizovali proměnu domu ve stylu Provence designéři v pořadu Jak se staví sen Foto: Takto realizovali proměnu domu ve stylu Provence designéři v pořadu Jak se staví senFoto: archiv FTV Prima

Tip Prima Living: Z dřevěné bedýnky na ovoce sestavte čtyřnohému chlupáči stylový pelech s měkkým polštářem. Do obývacího pokoje zase zakomponujte starý šicí stroj jako letitou rekvizitu nebo houpací křeslo spolu s taburetkem z ratanu.

Uvidíte, že váš život pak bude vskutku francouzský. Nemluvě o tom, že vaší návštěvě spadne brada. Finální proměna je totiž koukatelná až až.

„Na líbánky jsme s Petrem odjeli do Provence, kam bychom se nejraději přestěhovali natrvalo, pokud by to bylo jenom trochu možné. Díky povinnostem a závazkům však odjet nemůžeme, proto jsme se rozhodli, že si naši soukromou Provence zařídíme u nás doma a trochu toho tamního kouzla propašujeme do našeho starého rodinného domku s výhledem na hladinu rybníka,“ svěřuje se svojí vášní k Francii čtenářka Julie (36), od které jsme pro vás načerpali báječné a líbivé triky.

Vyšperkujte si sklenice od zavařenin a kompotů Foto: Vyšperkujte si sklenice od zavařenin a kompotůFoto: iStock

Ach ty maličkosti!

Bez nich by to nebylo ono. A i když jsou malé a pohled vám spíše sklouzne na nábytek, neznamená to, že jsou na druhé koleji.

- Bylinky zasaďte do keramických hrnečků, misek s puntíky nebo do staré mosazné konvičky.
- Utěrky volte ty klasické, které se kdysi pracně škrobily, aby držely tvar a leštily sklo jedna dvě.
- Usušte si levanduli. Menší kytičku vpašujte do keramické vázičky, sušené kvítky zašijte do vyšívaného polštářku nebo přidejte do šumivých a podomácku připravených bomb do koupele. My doma levanduli přidáváme také do marmelády.
- Na stěnu zavěste starou kytaru. Uvidíte, že lepší dekoraci jste si přát nemohli.
- Na stěnu si přidělejte poličku na koření, které uchovávejte v keramických nádobkách. Pryč se sáčky, v nichž jste je koupili.
- Máte na zahradě studnu zdobící oblouk z tepaného kovu? Vsaďte na popínavou růži v jemně fialové.
- Starými palety si můžete obložit také stěny. Preferujte ty ve světlém provedením.
- Pamatujte na bavlněné ubrusy a milé prostírání. Pořád mají něco do sebe, i když se dnes už tolik na stole neobjevují.
- Na moderní lustry a svítidla zapomeňte. Poohlédněte se po tom ze dřeva s mléčným sklem, vitráží nebo jemnou mozaikou.
- Do obýváku na hrubě tkanou pohovku se prostě musíte vytasit dekou sešitou z jednotlivých kousků látky. Patchwork je stálicí.
- Svíčky chtějte v pastelové barvě. Ty s gelovou konzistencí jsou nevhodné.
- Vyšperkujte si sklenice od zavařenin a kompotů. Víčka ozdobte kostkovanou látkou a převažte mašlí.
- Klasickou zavařovačku můžete pasovat na lucernu, a to díky režnému provázku, krajce a zbytkům z juty.

(lz)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Velká tovární okna propustí do interiéru mnohem více světla než ta běžná, kterými se často osazují obytné domy Foto:

Barvy, materiály, doplňky aneb Jak si doma vytvořit interiér v industriálním stylu

Industriální styl vnáší do interiéru atmosféru továren a výrobních hal. Industriální interiéry jsou velmi osobité, extrovertní, pracují se syrovostí materiálu. Železo a...

Článek

Ekologicky si vybavit domácnost může spočívat i v tom, že využijete to, co je již vyrobené, jen k jinému účelu, třeba přepravky Foto:

Jak bydlet v souladu s přírodou a svědomím? Dobrou volbou je eko styl

Nemylte se, v případě eko stylu nejde o život v jeskyni. Naopak. Můžete bydlet moderně, jen se dobře ohlížejte po tom, co si domů pořídíte za vybavení a jak hospodaříte s...

Článek

Barvy jasně charakterizují přímořskou atmosféru. Nechybí v nich tedy modrá moře a oblohy Foto:

Ať jste celý rok jako na dovolené aneb Jak si doma vyčarovat středomořský styl

Přivést si alespoň kousek z příjemné nálady z naší dovolené nemusí být až tak obtížné. A trvale ji vnést do našeho domova také není nereálné. Poradíme vám, které prvky...

reklama