reklama

Rychle a levně: Tak vznikají architektonické skvosty z kontejnerů

Podobný boom v Česku zřejmě nenastane. Plechový rekreační domek se s romantickými představami českých chatařů příliš neslučuje  Foto: Podobný boom v Česku zřejmě nenastane. Plechový rekreační domek se s romantickými představami českých chatařů příliš neslučuje Foto: Garcia Saxe

Původně se jejich druhotné využití omezovalo na provizorní bydlení během stavby nového domu nebo na kanceláře autobazarů a podobných podniků. Nyní už se ale recyklované lodní kontejnery stávají trvalými domy, z nichž některé mají i dobré architektonické kvality.

Popularitu kontejnerovým příbytkům zajistila krize na trhu nemovitostí v USA. V nouzi se tyto plechové domy osvědčily jako výhodná alternativa dřevostaveb. Výběr zdařilejších kontejnerových projektů, který předkládáme ve fotogalerii, svědčí o nápaditém přístupu architektů.

Výhoda těchto příbytků je v tom, že mohou být jednoduše tvořeny jedním, ale i více kontejnery najednou. A jejich majitelé se rozhodně nemusejí zříkat pohodlí. Kontejnery jsou dobře utěsněné a jejich střechy lze díky tomu snadno osázet zelení. Nabízejí prostorné místnosti a možnost funkčně uspořádaného interiéru. Funkčností si tedy nezadají s dřevostavbou ani betonovým domem, přitom náklady na jejich pořízení jsou výrazně nižší. Za oceánem i tak nacházejí využití především jen jako rekreační obydlí v přírodě.

V USA nacházejí vyřazené kontejnery uplatnění především jen jako rekreační obydlí  v přírodě  Foto: V USA nacházejí vyřazené kontejnery uplatnění především jen jako rekreační obydlí v přírodě Foto: Jim Poteet

Zmíněné zdařilejší projekty mají nepopiratelné architektonické kvality díky kombinaci funkčnosti a zajímavého stylu. Jak je patrné na příkladech z prvních tří snímků, domy z kontejnerů mohou působit moderně a nutně ani nemusejí prozrazovat, z čeho jsou tvořené.

Původ v kontejnerech pak dodává i jejich interiérům moderní ráz s prvky industriální architektury.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Přistavěná vystupující část skýtá prostor pro dvě lůžka a současně opticky narušuje původní fádní kvádr Foto:

Hádejte, z čeho je postavený tento dům?

Původně to byl kontejner. Dnes je to luxusní domek uprostřed přírody.

Článek

Příbytek z kontejneru – původně určeného k přepravě – může jeho majitel snadno přemísťovat Foto:

Jak postavit dům z lodního kontejneru? Cena, rozměry, co ohlídat

Lodní (přepravní) kontejnery jsou skvělým a levným stavebním materiálem.

Článek

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny Foto:

Na titěrném pozemku postavili druhý dům

Zrekonstruovat starý dům, nebo na jeho místě postavit nový? Osmičlenná rodina v Austrálii našla řešení v kombinaci obou možností.

Článek

Tento rodinný dům, který se zdánlivě jen minimálně dotýká země, nemá nikoho uvádět v úžas Foto:

Dům ve Slovinsku vypadá, jako by se ani nedotýkal země

Slovinské studio 3biro Arhitekti navrhlo rodinný dům, který budí zdání, že se jen lehce dotýká svažitého pozemku. Dohnali je k tomu čumilové i nedostatek místa.

reklama