reklama

Rychlé a zdravé vánoční cukroví: Zkuste dobroty z datlí a fíků

Pokud se rozhodnete pro cukroví z datlí, nezapomeňte odstranit pecky Foto: Pokud se rozhodnete pro cukroví z datlí, nezapomeňte odstranit peckyFoto: Thinkstock

Sušené ovoce je nabité energií.

Sušené ovoce má téměř stejné množství cenných látek jako to čerstvé a proto bývá často doporučováno jako zdravé mlsání. Proč na to nemyslet při přípravách cukroví a nezařadit také nějaký jednoduchý recept ze sušených fíků či datlí?

Přinášíme vám několik báječných receptů.

Sušením se z ovoce odstraňuje voda a tak ztrácí na svém objemu, ale množství živin a energie je zachováno, takže je vlastně konzumujeme v koncentrovanější formě. Abychom opravdu mohli mluvit o zdravém mlsání, při nákupu veškerého sušeného ovoce bychom se měli vyhýbat tomu doslazovanému a také sířenému, tedy ošetřenému oxidem siřičitým (E220). Tento konzervant prodlužuje trvanlivost ovoce a také zachovává jeho původní barvu. Oxid siřičitý ale bohužel může vyvolávat astmatické záchvaty, bolesti hlavy, záněty průdušek nebo žaludeční problémy. Pokud si nejste jistí, že ovoce, které jste koupili, bylo sířeno, opláchněte ho důkladně v horké vodě a malým dětem ho pro jistotu vůbec nedávejte. Rozhodně se ale sušenému ovoci nevyhýbejte, například datle a fíky jsou ideální i pro zařazení do svátečního jídelníčku.

Sušené datle a fíky řadíme do kategorie zdravého mlsání. Určitě patří i do svátečního jídelníčku Foto: Sušené datle a fíky řadíme do kategorie zdravého mlsání. Určitě patří i do svátečního jídelníčkuFoto: Thinkstock

Datle jako vzpruha při únavě

Tmavohnědý a oválný plod datlovníku pravého je až ze 70 procent tvořen sacharidy, je to tedy zaručený zdroj rychlé energie, po němž je dobré sáhnout při únavě a vyčerpání. Vitamíny skupiny B, které datle obsahují, posilují nervovou soustavu, zlepšují soustředění a zvyšují celkovou vitalitu. Datle jsou výborným zdrojem draslíku, který reguluje krevní tlak, pomáhá při prevenci infarktu anebo zvládání stresových stavů. Kromě draslíku je v datlích ještě nezanedbatelné množství železa, hořčíku, vápníku a fosforu. Po datlích můžete sáhnout při léčení zánětu průdušek nebo při problémech se spánkem.

Fíky i proti překyselení

Datle a fíky použijte při přípravě nepečených dobrot nebo je alespoň  naservírujte do misky Foto: Datle a fíky použijte při přípravě nepečených dobrot nebo je alespoň naservírujte do miskyFoto: Thinkstock

Fík je plodenství vzniklé zdužnatěním květního lůžka fíkovníku. Občas se dá koupit v čerstvém stavu, ale sušené fíky, stejně jako datle, jsou především běžným předvánočním sortimentem každého obchodu s potravinami. Fíky jsou výborným zdrojem vlákniny, takže jsou ideální pro řešení zažívacích potíží – upravují dobré trávení a pomáhají pročišťovat organismus. Mají vysoký obsah draslíku, vápníku, hořčíku a železa. Našemu tělu dodají i tolik potřebné antioxidanty, navíc pomáhají při onemocnění dýchacích cest. Fíky jsou výborným prostředkem k odkyselení, neutralizují kyselé potraviny, mezi které patří i bílá mouka a cukr, takže zařadit je do jídelníčku během Vánoc vedle klasického cukroví není vůbec od věci.

Datle a fíky nejenom ve svátek

Je to sice kalorická bomba, ale obsahuje i řadu minerálů Foto: Je to sice kalorická bomba, ale obsahuje i řadu minerálůFoto: Thinkstock

Datle a fíky patří ke zdravému stravování, jsou ideální zbraní proti hladu i nepřekonatelným choutkám na sladké, je dobré mít pár sušených plodů vždy u sebe. A určitě patří i na sváteční stůl k tradičnímu cukroví, bramborovému salátu a rybě. Nezapomeňte je přidat na mísu s čerstvým ovocem a ořechy a nebo z nich zkuste připravit alespoň jeden druh nepečeného cukroví – není to pracné a kromě lahodné chuti získáte i něco pro zdraví. Pokud nevíte jak na to, tady je pár receptů pro inspiraci. I u nich ale platí: Konzumujte s mírou!

Jednoduché fíkové kuličky

Suroviny:
balení sušených fíků
lžíce rumu
kokos na obalení

Z fíků odkrájíme stopičky a najemno je umeleme. Vzniklou hmotu prohněteme s trochou rumu, vyválíme kuličky a ty nakonec obalíme ve strouhaném kokosu. Kdo rád experimentuje, může k fíkům přidat namleté oříšky a místo kokosu obalovat například v seznamu.

Fíkové kroužky

150 g sušených fíků
100 g nastrouhaných ořechů
asi 100 g moučkového cukru nebo 80 g agávového sirupu
1 lžíce skořice
rum
50 g strouhaného perníku na zahuštění (v případě, že budete doslazovat sirupem, připravte perníku trochu více)
cukr na vál
čokoládová poleva

Fíky umeleme, promícháme s ořechy, dosladíme dle chuti, přidáme skořici a rum a zahustíme nastrouhaným perníkem. Hmotu vyválíme a vykrájíme z ní kroužky, které necháme jeden den schnout. Nakonec je z části namočíme v čokoládové polevě.

Datle s marcipánem

1 balení sušených datlí
hotová marcipánová hmota
čokoládová poleva

Datle vypeckujte, z marcipánové hmoty připravte malé válečky a ty vtlačte dovnitř místo pecek. Nakonec namočte v čokoládové polevě a nechte ztuhnout. Můžete si připravit i obměnu tohoto receptu – z marcipánu si připravte placičky a do těch vypeckované datle zabalte.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Doma připravené pamlsky neobsahují umělá barviva, konzervanty, sůl ani cukr Foto:

4 recepty na báječné vánoční cukroví pro psy

Našponovaný posed, zoufalé koulení očima a slina u huby, takhle vypadá náš pes každý rok u mísy s vánočním cukrovím. Přiznávám, občas to někdo z nás nedá a pošle rohlíček...

Článek

Třpytky děti milují a ozdoby díky nim vypadají opravdu luxusně.  Foto:

Návod: Vyrobte si dětmi originální vánoční ozdoby ze slaného těsta. I pro mrňata

Všechno, co je na tyto ozdobičky potřeba, máte zaručeně doma. Vyjde vás to levně, postup je jednoduchý a vaše děti budou nadšené.

reklama