reklama

Sci-fi domácnost se brzy stane skutečností! 6 trendů, jak inteligentní technologie změní váš způsob života

Jak moderní technologie změní naše domovy? Foto: Jak moderní technologie změní naše domovy?Foto: istock.com

Kdybychom měli kouzelné kukátko do budoucnosti, nestačili bychom se divit. Náš život může za pár let či desetiletí vypadat poněkud odlišně, než jsme zvyklí. Domácí práce robotů a virtuální zahrady už totiž nebudou jen sci-fi, ale běžná realita našich domovů. Jaké trendy nás čekají?

1. Technologie hlasového ovládání se stane normou

Brzy budeme moci vstoupit do našeho domova a říct mu, co dělat. „V blízké budoucnosti budeme mít řadu inteligentních zařízení aktivovaných hlasem, abychom mohli ovládat všechny aspekty každodenního života," říká Tim Barrett-Jolley z Home Bright Solutions. „Například světelné spínače se stanou zastaralými – budete mít možnost rozvítit či zhasnout jen vyslovením svého požadavku. To stejné platí pro vytápění či ohřev vody, televizi, hudební systém a všechna ostatní zařízení v domácnosti.

„A už nebudete muset používat ani konkrétní příkazy,” dodává Mike Bonnette, technický ředitel společnosti Connected Distribution. „Aktivace hlasu se stane více sofistikovanou a systémy budou schopny reagovat na běžný rozhovor." Technologie bude ve skutečnosti tak inteligentní, bude schopna rozlišovat mezi různými hlasy a odpovídajícím způsobem reagovat.

2. Systémy budou vzájemně komunikovat

Běžná se stane integrace a spolupráce tradičně oddělených systémů. Váš domov bude tak plně automatizovaný. To znamená, že bude například možné ovládat systém domácího kina. Zvolíte obsah, který chcete sledovat, jednoduchým hlasovým příkazem: ”Pojďme se dívat na Pána prstenů". V tom okamžiku váš domov “pochopí”, co máte na mysli a udělá ze sebe prostě kino. Závěsy se zatáhnou, světla zhasnou, video systém zvolí film, kávovar se zapne, mobily ztlumí a už se vše chystá k atmosféře domácího kina. Prý tohle všechno už nebude dlouho trvat!

Virtuální realita se stále oblíbenější. Foto: Virtuální realita se stále běžnější. Foto: istock.com

3. Inteligentní měřiče pohlídají spotřebu energie v reálném čase

V Británii se už nyní reálně pracuje na tom, aby měl každý dům inteligentní měřiče, a to už do roku 2020. Všichni zákazníci společnosti British Gas se nyní mohou zeptat na bezplatnou instalaci měřidel, které přicházejí s inteligentním monitorováním energie. To umožní domácnostem přesně sledovat, kolik energie využívají a kolik utrácejí za den, týden, měsíc nebo rok. Znamená to, že budou moci zjistit energetickou neefektivitu v reálném čase a pomohou majitelům domů, aby výrazně snížili náklady a poplatky!

Bez technologií si dnes nejspíš už nedokážeme představit život. Foto: Bez technologií si dnes nejspíš už nedokážeme představit život. Foto: istock.com

4. Zařízení budou předvídat naše potřeby

Tak například: na základě monitoringu vašich nedávných zvyků systém navrhne, co si můžete pustit za hudbu, film, dát k pití nebo jaké webovky vám pomohou s nákupem. Také vám domácí systém vybere perfektní víno k večeři nebo spočítá a navrhne ideální snídani. „Inteligentní domácí systémy se dozví, jak žijete, když trávíte čas ve svém domě, a automaticky nastaví vytápění, osvětlení, zábavu a bezpečnost prostřednictvím řady připojených zařízení," říká Dave Bexon, marketingový ředitel společnosti Redrow.

„Vytápění a osvětlení se automaticky přizpůsobí tak, aby odrážely způsob, jakým žijete a kde strávíte nejvíce času po celý den – což nakonec vede k úspoře účtů.”

Domácí zařízení postupně odstraní mnoho běžných úkolů, které provádíme, jako je psaní nákupních seznamů a připomínky, co kdy udělat či zaplatit.

Sci-fi? Možná blízká budoucnost. Foto: Sci-fi? Možná blízká budoucnost. Foto: istock.com

5. Budeme řídit náš domov z telefonů

Mobil zjistí vaši momentální polohu, abyste rozsvítil, když se blížíte k domovu, nebo zapne topení, když ví, že jste už na cestě z dovolené. Když někdo zvoní zvonek dveří, budete si moci s příchozím promluvit pomocí kamery, nebo dokonce odemknout dveře, pokud hosty chcete pustit dovnitř. Telefon vás bude varovat, pokud dojde k nějakému pohybu nebo hluku ve vašem domě, zatímco vy jste třeba venku na zahradě.

6. Všechno bude stále chytřejší

Nábytek, spotřebiče, stěny a okna jsou a budou stále chytřejší. „Je možné, že uvidíme příchod chytrých zdí, které mohou být také použity pro hraní her nebo pro streamování obsahu," předpovídá Dave Bexon.

Trápíte se dietami a ledničku obcházíte obloukem? V budoucnu se ale právě lednice může stát vaším osobním trenérem. Inteligentní chladničky by mohly zaznamenávat nutriční informace o jídle a ohlásit vám, že dojde mléko nebo prošlou lhůtu spotřeby potravin. Chytrá domácnost by se tak jednou mohla postarat i o správnou recyklaci odpadků nebo počet bakterií na záchodovém prkénku.

Roboti se možná již brzy stanou součástí každé domácnosti. Foto: Roboti se možná již brzy stanou součástí každé domácnosti. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Článek

Geniální nápady! Foto:

GALERIE: 10 geniálně jednoduchých vynálezů, které budete okamžitě chtít do své domácnosti

Klademe si jedinou otázku: Proč to někoho nenapadlo dřív? Podívejte se na 10 skvělých vychytávek, které vám v doma chyběly. Od teď si to už bez nich nebudete umět představit!

Článek

Příroda často funguje lépe než chemie. Foto:

Úklid levně a bez chemie? Vyzkoušejte tyto babské tipy z domácích surovin

Rádi byste vyčistili váš dům, zvláště takhle před svátky, ale nechce se vám za „zázračné“ čističe utrácet celé jmění nebo jimi snad zamořit přírodu a už vůbec ne váš...

Článek

Tato místa udržujte striktně čistá! Foto:

Lednice či mobilní telefon? 10 míst, která bychom měli uklízet minimálně jednou týdně. To zvládnete!

Ačkoli většina z nás nepovažuje uklízení za své hobby, je nutné vědět, jaké může mít následky náš odpor k této činnosti. Věděli jste, například kolik bakterií se nachází...

reklama