reklama

Skateboard s jedním kolem využívá sonaru a rekuperuje energii

Skateboard s jediným kolem vypadá vratce, ale díky elektronické stabilizaci je jízda na něm plynulá Foto: Skateboard s jediným kolem vypadá vratce, ale díky elektronické stabilizaci je jízda na něm plynuláFoto: Hoverboard Technologies

Na vznášedlo si zájemci ještě počkají, jízda na tomto elektrickém prknu s jedním kolem uprostřed je ovšem fantaziím o levitaci proklatě blízko.

Hoverboard (Vznášedlo) jezdí samo a ovládá se snadno náklonem dopředu pro rozjezd či dozadu pro brzdění nebo jízdu opačným směrem. Oproti loni představenému velmi podobnému zařízení One Wheel je skateboard od Hoverboard Technologies rychlejší, má větší dojezd a nabíjí se rychleji.

Prkno vážící 11 kg pohání elektromotor o výkonu 5000 W, který je součástí řídicí jednotky umístěné ve středu kola. Prknu udílí nejvyšší rychlost omezenou na 26 km/h a díky výkonným bateriím lze ujet 19 km. Za každou minutu nabíjení baterie akumulují energii, která vystačí na ujetí jednoho kilometru. Prkno rekuperuje kinetickou energii, kterou při jízdě z kopce nebo brzdění přeměňuje na elektřinu. Udržet balanc pomáhá již zmíněná řídicí jednotka společně s vyrovnávacím zařízením využívajícím údaje ze sonaru, který s pomocí ultrazvuku zjišťuje náklony.

Rozjede se nákonem dopředu. Náklonem na opačnou stranu brzdí  Foto: Rozjede se nákonem dopředu. Náklonem na opačnou stranu brzdí Foto: Hoverboard Technologies

K tomu, aby byl jezdec vidět a nenudil se, je prkno vybavené LED osvětlením a má i zabudované reproduktory pro poslech hudby při jízdě. Posledně jmenované frajeřinky si mají vystačit s pouhými deseti procenty kapacity baterií.

Ta věc při jízdě svítí i hraje a předává informace do mobilu Foto: Ta věc při jízdě svítí i hraje a předává informace do mobiluFoto: Hoverboard Technologies

Aby snad nebylo funkcí málo, k prknu se nabízí i mobilní aplikace, která díky bluetooth aktualizuje informace v mobilu o stavu baterie či statistiku ujetých vzdáleností. V neposlední řadě lze prkno telefonem také zamknout. O tom, kdy a za jakou cenu se Hoverboard začne prodávat, se snad už brzy dozvíme ze stránek fundraisingového projektu Kickstarter.com.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Kéž by to šéfkonstruktér Haruhi Tanahashi ještě doladil  Foto:

Levitující skateboard vám umožní létat

Tedy alespoň nízko nad zemí.


Článek

Vratislavský byt obýval sám designér několik let Foto:

Na moderní městský byt stačilo polskému designérovi jen 13 m²

Třináctka nemusí být nešťastné číslo.

Článek

První lavička bude fungovat již letos před budovou Národního technickou knihovnou v Praze  Foto:

Fotovoltaické lavičky nabídnou zásuvku i bezplatné wi-fi

Prototyp se představil před svou cestou na EXPO v Miláně před Národní technickou knihovnou v Praze. Tam se také z Milána vrátí a bude sloužit veřejnosti.


reklama