Obývací pokoj

24. září 2017 06:00

Tereza Javorová

Skládací pohovka: Umíte si správně vybrat?

Máte malý byt a lámete si hlavu nad tím, jak do něj vtěsnat postel a pohovku najednou? Naštěstí to vůbec není třeba! Poradíme vám, jak vybrat správnou skládací pohovku, na které se i dobře vyspíte. Jaké by měla splňovat požadavky?

Malé prostory vyžadují mnohem preciznější plánování než ty velké, do kterých se vejde prakticky všechno, na co si vzpomenete. A pokud je ve vašem bytě místnost, kterou potřebujete využívat současně jako obývací pokoj i ložnici, pak se tomu vlastně ani nevyhnete. Při výběru rozkládací pohovky je nejdůležitější si určit, jak často ji budete chtít rozkládat. Pokud na ní plánujete spát denně, její kvalita bude muset být rozhodně vyšší než vpřípadě, že na ní přespí návštěva jednou za měsíc nebo čtvrt roku. To ale není zdaleka vše, na co byste se měli zaměřit.

Základem je velikost

Další neméně podstatnou věcí je její rozměr. Na spaní postačí délka 200 cm, sšířkou je to trošku složitější. Nejkomfortnější pro spaní dvou lidí je 90 cm, po rozložení tedy 180 cm, což už můžeme směle nazvat letiště, na kterém se spící partneři nebudou mačkat ani nijak vzájemně omezovat. Pokud ale chcete ušetřit místo, postačí vám pohodlně i šířka 80 cm.

Typ rozložení

Pokud chcete pohovku rozkládat častěji, měli byste mít při jejím výběru na paměti, že manipulace s ní by měla být snadná, ideálně taková, aby ji zvládl jeden člověk zcela bez potíží. Nejste-li si jistí, jestli vám bude vyhovovat, vyzkoušejte si rozkládání hned v obchodě. To by vám obchodníci měli bez problémů umožnit. Připomeneme vám nejzákladnější typy rozkládacích pohovek.

Vysouvací zásuvka s rozkladem

Vdnešní době jsou velmi oblíbené pohovky slenoškou, tedy takové, které kromě sezení dávají možnost se i pohodlně natáhnout. Jejich rozkládací systém je založený na principu výsuvného vozíku. Z gauče se rychle a jednoduše vysune chybějící část matrace, která pohovku dorovná do plnohodnotného lůžka. Velkým minusem je ovšem fakt, že matrace na spaní je tvořena částí určenou k sezení. Výsledná plocha proto není rovná a navíc ji tvoří několik předělů, které nejsou pro kvalitní spánek zrovna nejlepší.

Rozkládací systém s dělenou matrací

Do této kategorie řadíme sedací soupravy se dvěma matracemi, které jsou ukryty v sedací nebo opěrné části. Rozložení pohovky se provede vytažením úložného prostoru směrem dopředu, na který se rozložená matrace bez problému položí. Takto je pro spaní určena pouze odvrácená část sedačky, která je přes den skryta. Tyto pohovky se nehodí pro časté používání, ale mají jednu nespornou výhodu. Na rozdíl od jiných typů rozkládání mohou oba lidé, kteří na pohovce spí, bez problému vstát na svou stranu postele, a také si kní postavit vlastní noční stolek. A to už stojí za zvážení.

Systém Click Clack

Tento systém patří mezi nejrychlejší možnosti rozložení. Pohovka má v sobě zabudovaný mechanismus, u kterého stačí pouhé dva pohyby (od toho také název "Click Clack") a během vteřiny se zní stane pohodlná postel. Sedací soupravy stímto systémem jsou většinou cenově dostupné a většinou jsou vybaveny i úložným prostorem. Nejsou však bohužel vhodné pro každodenní spaní, protože postrádají kvalitní matraci.

Rozkládací systém s celistvou matrací

Jde patrně o nejlepší systém rozkládací pohovky na každodenní spaní. Sedací soupravy stímto mechanismem patří mezi ty dražší, ale oprávněně. Matrace je vtomto případě ukrytá uvnitř pohovky (a díky tomu se při běžném používání ani neušpiní) a lze ji vytáhnou směrem dopředu prakticky jen jedním pohybem. Navíc je celistvá, takže nehrozí, že byste zapadli do jakéhokoli předělu.

(mb)

Další články:


Přečtěte si také