reklama

Skvělý nápad: V Torontu vznikla veřejná čítárna, kde můžete směnit knihy či si jen číst

Čítárny v Torontu skýtají posezení uvnitř i venku Foto: Čítárny v Torontu skýtají posezení uvnitř i venkuFoto: Atelier Kastelic Buffey

V kanadské obdobě českých knihobudek si i lehnete.

Dřevěné boxy s regálem knih a v nich polehávající či posedávající čtenáři se stanou běžnou součástí Toronta. Veřejný prostor tak nabídne pohodlné místo pro čtení knih venku.

Na lavičky prší, v kavárně je hluk a držet se v domácím vězení jen proto, že je člověk začtený, by byla také škoda. Čtenáře dostává na vzduch a mezi lidi nápad kanadských architektů z atelieru Kastelic Buffey. Jejich venkovní zázemí pro čtenáře nabízí jednoduché sezení, regál s knihami a střechu nad hlavu k tomu. Všechny knihy však zájemci nemusejí vracet. Projekt totiž představuje i platformu pro výměnu knih. Můžete tu nechat libovolné knihy a jiné si zas odnést. Večer se tyto čítárny samočinně zavírají, uzamykají se a s pomocí LED zdrojů svítí do tmy jako lucerny. Využívají k tomu energii z baterií, které přes den dobíjejí fotovoltaickými panely na střeše.

Na podobném principu fungují už dva roky tzv. knihobudky v Praze a okolí. Dřevěné kanadské čítárny však na rozdíl od přestavěných plechových telefonních budek skýtají kromě knih i přívětivý prostor ke čtení

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

První lavička bude fungovat již letos před budovou Národního technickou knihovnou v Praze  Foto:

Fotovoltaické lavičky nabídnou zásuvku i bezplatné wi-fi

Prototyp se představil před svou cestou na EXPO v Miláně před Národní technickou knihovnou v Praze. Tam se také z Milána vrátí a bude sloužit veřejnosti.

Článek

Neuvěříte: Tohle jsou dokonalé pouliční lavičky!  Foto:

Neuvěříte: Tohle jsou dokonalé pouliční lavičky!

I obyčejná lavička může proměnit celou ulici v umělecké dílo. Podívejte se, na jakých designových kouscích lidé po celém světě běžně posedávají.

reklama