reklama

Slyšel kluky posmívat se domu staříka. Tak zorganizoval dobrovolníky a dům opravili

Na změnu stačila jediná sobota Foto: Na změnu stačila jediná sobotaFoto: Josh Cyganik

Posměch dvou chlapců přiměl muže z amerického Oregonu, aby zorganizoval poněkud neobvyklou akci, při níž víc jak stovka dobrovolníků zrenovovala fasádu a verandu domu.

Pro Joshe Cyganika, šestatřicetiletého drážního inspektora, to byl další obyčejný letní den. Cestou do práce prošel, stejně jako každé jiné ráno, kolem postaršího domu v městě Pendleton, v němž žije Leonard Bullock (76) se svou ženou. Stařík se sice s Joshem přímo neznal, posledních pět let se ovšem oba muži pravidelně potkávali, a tak se také často zdravili mávnutím ruky.

Loni v červenci narušili tento tradiční ranní rituál dva kolemjdoucí mladíci. Jeden z nich před Leonardovým domem pronesl velmi nevybíravou větu: „Podívej se na ten hnusnej barák, měli by ho srovnat se zemí. Posměch mladíků zaslechl Josh i samotný majitel domu. Když Josh viděl, jak starý pán v reakci na posměšná slova pouze smutně sklopil hlavu, rozhodl se vzít iniciativu do svých rukou.

Původní stav domu Foto: Původní stav domuFoto: Josh Cyganik

Nátěrové barvy dostali darem 

Ačkoliv se s Leonardem přímo neznal, nebyl mu jeho osud lhostejný. Pro magazín Union Pacific Josh následně uvedl: „Podle mého názoru by žádný starý člověk neměl vyslechnout to, co jsem já slyšet říkat ty dva mladíky. Rozhodl se proto jednat a dům vlastními silami zrenovovat. Nejdříve se zastavil v místním obchodě s prosbou, zda by byli ochotni darovat několik plechovek barvy. A setkal se s pozitivním ohlasem. Poté se zastavil za samotným Leonardem a zeptal se ho, zda by o natření domu vůbec stál. Ten měl ohromnou radost a na celou akci nadšeně přistoupil.

Po zásahu dobrovolníků Foto: Po zásahu dobrovolníkůFoto: Josh Cyganik

Dobrovolníky sehnal přes sociální síť

Josh na natírání prken a na další menší úpravy verandy před domem nezůstal sám. Na svůj soukromý facebookový profil napsal status, kde vylíčil celou situaci a požádal dobrovolníky z řad svých přátel o pomoc. Reakce byla neuvěřitelná. Status se začal řetězově šířit, až ho nakonec nasdílelo přes 6,5 tisíce lidí. Na samotnou akci pak dorazila víc než stovka dobrovolníků. Ti společnými silami stihli během jediného dne dům viditelně vylepšit.

Společná fotografie (vlevo Leonard Bullock s manželkou) Foto: Společná fotografie (vlevo Leonard Bullock s manželkou)Foto: Josh Cyganik

Příběh obletěl média po celém světě a v mnoha lidech vzbudila Joshova reakce velký obdiv a respekt. On ovšem skromně dodává, že sám sebe nevidí jako nějakého hrdinu. Jednoduše prý udělal to, co se mu zdálo v tu chvíli správné.

K albu s fotografiemi z proběhlé rekonstrukce domu poté ještě dopsal výrok Mahátmy Gándhího: „Nejlepší způsob, jak najít sám sebe, je ztratit sám sebe ve prospěch ostatních.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Čtyřiadvacetiletý Alex Hill chce ušetřit za bydlení v Londýně Foto:

Mladík našel recept, jak neplatit peníze za nájem a přitom žít v centru města

Člověk vlastně zjistí, že k životu nepotřebuje velký prostor. Když nemusí tolik pracovat, aby zaplatil drahý nájem, zbývá mu čas na věci, které má rád. Čtyřiadvacetiletý...

Článek

Domek stojí na kouzelném místě u jezera Foto:

Rozvedená matka tří dětí si sama postavila dům

Místo fňukání po rozvodu postavila dům. Řekla si, že mít 29 let, tři děti a být rozvedená přece nemusí znamenat konec a odhodlala se k radikální změně.

reklama