reklama

Spořivý mrakodrap má chytrá stínidla, která reagují na slunce

Mrakodrapům plášť z mechanizovaných stínidel sluší  Foto: Mrakodrapům plášť z mechanizovaných stínidel sluší Foto: Aedas Architects

Mechanizovaný plášť se roztahuje po fasádě a ulevuje lidem i klimatizaci

Tyto kancelářské věžáky v Abú Zabí se chrání před sluncem pomocí prvku staré arabské architektury. Dvojici věží obepíná mechanizovaný plášť složený ze skupin trojúhelníkových panelů, které při ozáření zvětšují svou plochu, aby tak poskytly ochranu před slunečními paprsky. 

Při návrhu této ochranné vrstvy se autoři z ateliéru Aedas Architects inspirovali tradičními vzorovanými zástěnami masharabiya, která v arabském světě stíní mimo jiné i okna starobylých mešit a současně brání pohledům zvenčí. Clony na věžácích jsou ovšem řízené počítačem a podle potřeby se otevírají, zavírají, či dokonce horizontálně pojíždějí po fasádě, aby ochránily kanceláře před pouštním sluncem.        

Vzor vycházející z podoby tradičních stínidel známých například z mešit se do arabského světa hodí Foto: Vzor vycházející z podoby tradičních stínidel známých například z mešit se do arabského světa hodíFoto: Aedas Architects

Celkem 145 m vysoké věžáky dokončené v roce 2012 mají skleněný plášť a mechanizované clony snižující ohřev sluncem o polovinu, což se nepochybně projeví i na účtech za elektřinu, která v Abú Zabí letos podražila o čtvrtinu. I když s energií si ve Spojených arabských emirátech nemusejí dělat těžkou hlavu, země má zájem na snížení emisí škodlivin. Jde to logický krok – z ropy vyráběná elektřina je významným zdrojem znečištění.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Domek stojí na kouzelném místě u jezera Foto:

Rozvedená matka tří dětí si sama postavila dům

Místo fňukání po rozvodu postavila dům.

reklama