reklama

Stůl amerických prezidentů má neuvěřitelnou historii. Chcete také jeho repliku? Stojí jen...

Stůl věnovala americkým prezidentům britská královna Viktorie. Stůl z 19. století byl pozdějším státníkům malý, a tak jej opatřili nenápadným soklem Foto: Stůl věnovala americkým prezidentům britská královna Viktorie. Stůl z 19. století byl pozdějším státníkům malý, a tak jej opatřili nenápadným soklemFoto: Bílý dům (Pete Souza)/Wikimedia Commons

Za stolem z jedinečného dřeva, který hlavě USA věnovala královna Viktorie, sedávalo už mnoho prezidentů. Příběh bezmála 140 let starého „Resolute Desk“ z Oválné pracovny v Bílém domě vzbuzuje takový zájem, že si lidé nechají vyrábět jeho repliku. I ty ale stojí nemalé peníze.

Při zařizování domu není nad nábytek s příběhem. Jeden zvláště veliký se váže ke stolu, který je nyní v Oválné pracovně Bílého domu. Jako první za „Resolute Desk“ sedal prezident Rutherford B. Hayes, když jej Američané dostali v roce 1880 darem od anglické královny Viktorie. Pozoruhodný kus nábytku pochází z loděnice v jihoanglickém Chathamu, kde jej truhláři vyrobili ze dřeva získaného z rozebrané lodi. Neznamená to ale, že by Britové Američanům poslali stůl vyrobený z odpadu.

Vzpomínka na nebezpečnou misi

Předmětná loď měla zvláštní historický význam a před svým rozebráním osvědčila i nebývalou houževnatost. HMS Resolute byla součástí konvoje pěti lodí, který Británie roku 1852 vypravila k pátrání po badateli siru Johnu Franklinovi, jenž zmizel v Kanadské Arktidě. Po dvouleté expedici čtyři z těchto lodí včetně Resolute uvízly v ledovém sevření. Záchranáři odpluli na jediné zbývající a ostatní nechali jejich osudu.

Takto prezident Barack Obama zkoumal Resolute Desk v roce 2009, kdy jej přišla navštívit  Caroline Kennedy Schlossberg, jejíž bratr na slavné fotografii jako dítě vykukuje zpod stolu, zatímco otec JFK pracuje Foto: Takto prezident Barack Obama zkoumal Resolute Desk v roce 2009, kdy jej přišla navštívit Caroline Kennedy Schlossberg, jejíž bratr na slavné fotografii jako dítě vykukuje zpod stolu, zatímco otec JFK pracujeFoto: Bílý dům (Pete Souza)/Wikimedia Commons

60. léta a John Fidgerald Kennedy. Pod stolem vykukuje prezidentův syn Foto: 60. léta a John Fitzgerald Kennedy. Pod stolem vykukuje prezidentův syn; foto: Wikimedia Commons

Resolute ledové sevření přečkala bez zásadní újmy a po oblevě plula opuštěná 2000 km na jih. V roce 1855 opuštěné plavidlo u Grónska objevili velrybáři a odpluli s ním do Connecticutu. Američané na znamení lepších vztahů s Brity loď Resolute zrestaurovali a koncem následujícího roku poslali zpátky do Anglie jako dar královně Viktorii. Loď se plavila do roku 1879, kdy ji zlikvidovali. Královna Viktorie u té příležitosti ovšem nařídila, aby truhláři ze dřeva plachetnice vyrobili tři stoly. Jeden pro královskou jachtu, druhý pro vdovu po Henrym Grinnelovi, americkém filantropovi, který pomohl financovat pátrání po Franklinovi, a třetí dala poslat jako dar do Bílého domu.

Truhláři se předhánějí ve výrobě věrných replik

Jelikož každý z novodobých prezidentů má svého fotografa, dostává se stolu neustálé publicity, díky níž je obecně známý i jeho pozoruhodný příběh. Zájem vlastnit alespoň repliku prezidentského stolu proto nepřekvapí. V Americe jej vyrábějí desítky truhlářů a cena začíná na 150 000 Kč. S ohledem na to, že doprava do Evropy vyjde na mnoho desítek tisíc korun, nemá nejlevnější provedení z měkkého dřeva smysl pořizovat. Nejblíže originálu je replika vyrobená ze dřeva ztroskotaných lodí z 18. století i starších, jakou na svých stránkách nabízí firma Art Factory  se stoletou tradicí z Arizony. Cena je jen na vyžádání a nepochybně přesáhne milion korun. Kompromis představuje dubový kus s kůží potaženou deskou, jakých další z truhláren Victorian Replicas za poslední dekádu prodala na 120 kusů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nový domov Baracka Obamy a jeho rodiny má mimo jiné i byteček pro au-pair, což se hodí, protože maminka Michelle už s nimi léta žije Foto:

Nový domov Baracka Obamy: Až uvolní místo Trumpovi, odstěhuje se do zámečku za 150 milionů Kč

Kam z Bílého domu? Barák Baracka Obamu vyjde na půl milionu měsíčně, nový domov si totiž jen pronajme v luxusní čtvrti, pouhé 3 kilometry do Bílého domu.

Článek

Donald Trump má více sídel, jeho hlavní byt se nachází v 66. patře mrakodrapu Trump Tower (vpravo). V lednu 2017 se Trump i s rodinou přestěhuje do Bílého domu Foto:

Trump jde do horšího! Jeho byt má stěny pokryté zlatem a mramorem. Bílý dům je obyčejnější

Penthouse Donalda a Melanie Trumpových skýtá nádherný výhled na New York. Aby ne, když je v 66. patře rodinného mrakodrapu. Byt byl evidentně inspirovaný zámkem ve...

Článek

Vlevo Dvojčata, vpravo nově postavená první budova Světového obchodního centra - 1 World Trade Center (WTC1), která nahradila Dvojčata Foto:

New York s Dvojčaty a bez Dvojčat: Jak se změnila podoba města po 11. září 2001?

Dvojčata v New Yorku nahradil po útocích jediný mrakodrap nového Světového obchodního centra. To ale není jediná změna.

reklama