reklama

Styl poválečné Ameriky je nestárnoucí. Jak ho vnést do bytu?

Styl poválečné Ameriky zvaný mid-century modern (psáno také midcentury modern) Foto: Styl poválečné Ameriky zvaný mid-century modern (psáno také midcentury modern)Foto: youtube screenshot

Užívejte si doma zlaté časy poválečné Ameriky. Pojďte teď skočit rovnýma nohama do amerického retro stylu, který připomíná dobu, kdy Amerika zářila do světa světelnou výzdobou a velkorysostí prostor, nábytku i představ o budoucnosti. Tzv. styl mid-century modern.

 

 

Poválečná Amerika se snažila rozbít tradiční konvence designu. Výsledkem byl moderní styl, který se vyznačoval čistými, jednoduchými liniemi, výběrem barev modrých a zelených odstínů, spoustou dřeva a rezavým zabarvením kovových prvků. Jde v určitém smyslu o nadčasový design interiéru, který se formoval od konce války do konce 60. let minulého století. V Americe se mu říká mid-century modern (psáno také midcentury modern).

Dům Miller House, Palm Springs, Kalifornie, USA od architekta Richarda Neutra Foto: Dům Miller House, Palm Springs, Kalifornie, USA od architekta Richarda NeutraFoto: CC BY 2.0

Prostor bez hranic

Tehdy architekti chtěli co nejvíce propojovat interiér s vnějším přírodním světem v jeden celek širokými okny, posuvnými dveřmi a terasami. Pokud na takovou americkou velkorysou vilu nebo byt nemáte, můžete zkusit odhodit z oken záclony. Po stranách však nechte závěsy, které by měly splývat až na zem. A jestli dokonce rekonstruujete střešní prostor, doplňte interiér o střešní okna. Základem je hodně přírodního světla. Když nic z navrhovaného nejde, zapřemýšlejte o velkoformátové tapetě s přírodním motivem.

Nábytek se také vyznačoval inovativním propojením umělé hmoty, dřeva a kovu a pochopitelně i masovou produkcí módních kusů od předních návrhářů té doby Foto: Nábytek se také vyznačoval inovativním propojením umělé hmoty, dřeva a kovu a pochopitelně i masovou produkcí módních kusů od předních návrhářů té dobyFoto: Flickr/Harriet Libov

Dokonalý nábytek módního střihu

Nábytek tehdejší éry sázel stále ještě hodně na dřevo, ovšem mistrně opracované – hladké a bez ozdob. Zajímavý byl celkový tvar, geometricky promyšlené kování a větší plochy dvířek. Nábytek se také vyznačoval inovativním propojením umělé hmoty, dřeva a kovu a pochopitelně i masovou produkcí módních kusů od předních návrhářů té doby. Nezapomenutelná jsou třeba „kokosová křesla“ od George Nelsona – v podstatě prosedlý polstrovaný trojúhelník na kovových nožkách.

Křesílko Egg chair, od Arneho Jacobsena Foto: Křesílko Egg chair od Arneho Jacobsena. Foto: https://commons.wikimedia.org

U nás asi sotva seženete veškeré vybavení v daném stylu. Pokud ale chcete jít do „americké krásy“ minulého století, pak si pořiďte jeden ústřední kousek do každého pokoje a dotvořte styl dostupnějšími kusy nábytku a doplňků, které jsou svým vzhledem blízké danému období.

U stropu kosmické lodě

Osvětlení je dalším výrazným prvkem stylu známém v anglofonním prostředí pod jménem mid-century modern. Byla to doba úspěšných vzletů do vesmíru, a tak není divu, že když se i lampy vznášejí ve vzduchu, byl jejich design inspirován kosmickými koráby. Lampy, které připomínají sovětský sputnik, létající talíře či poletující koule coby planety jsou přesně to, co se do takového poválečného amerického interiéru hodí.

Byla to doba úspěšných vzletů do vesmíru, a tak není divu, že se i lampy vznášejí ve vzduchu Foto: Byla to doba úspěšných vzletů do vesmíru, a tak není divu, že se i lampy vznášejí ve vzduchuFoto: iStock

Klikáháky a barvy nebe a trávy

Jaké zvolit barvy? Akcentování modré (např. blankytně nebeská) a zelené (např. světlá artyčoková) v různých nekřiklavých odstínech je velmi typické. Na řadu přišla i růžová nebo fialová (švestka), ovšem u vás doma dejte hlavně na váš cit. Můžete zvolit i další barvy, matnou červenou, ale i zlatou. V místnosti bude dobré, stejně jako tenkrát, alespoň jednu stěnu akcentovat nějakou sytější barvou. Nebojte se rovněž tapet, a to především takových, které si pohrávají s geometrickými motivy.

Akcentování modré (např. blankytně nebeská) a zelené (např. světlá artyčoková) v různých nekřiklavých odstínech je velmi typické. Na řadu přišla i růžová nebo fialová (švestka), ovšem u vás doma dejte hlavně na váš cit Foto: Akcentování modré (např. blankytně nebeská) a zelené (např. světlá artyčoková) v různých nekřiklavých odstínech je velmi typické. Na řadu přišla i růžová nebo fialová (švestka), ovšem u vás doma dejte hlavně na váš cit. Foto: iStock

Hamburgery ale stylově

Kuchyně té doby chtěly dát najevo moderní pojetí, měly být jednoduché a efektivní. Byly často lesklé, bez ozdob, plná dvířka a jasně viditelné (tehdy) moderní spotřebiče. Objevují se tu i pestré barvy. Pro nás dnes je tedy důležité, aby pracovní deska působila velkoryse, byla prostorná a celá linka měla své jasné obrysy. Prostor pro vaření rozveselovaly barevně optimistické dlaždice za pracovní plochou. O ty ani dnes není nouze, přijatelné jsou zejména malé kostičky, chcete-li čtverečky. Na podlaze lino nebo korek, případně dnes můžete využít laminátovou plovoucí podlahu.

Židle  grand Prix od Arneho Jacobsena, rok 1957 Foto: Židle grand Prix od Arneho Jacobsena, rok 1957. Foto: Arne_Jacobsen_3130_aka_Grand_Prix.jpg: artcruderivative work: Ipigott (talk) - Arne_Jacobsen_3130_aka_Grand_Prix.jpg

Inspirace u Warhola

A výzdoba? Když nemáte na originály Warhola, sáhněte po reprodukcích. Takové si můžete zakoupit i na webu. Nemusí jít hned o slovenského rodáka, který vsázel na barevné variace jednoho tématu. Kombinací barev a geometrických tvarů v rámu se také do tohoto stylu dobře trefíte.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dánská rodina Schnackových vsadila na bílý základ, který doplňuje výraznými barvami Foto:

Syté a výrazné barvy rozehrály celý byt

Kombinovat barvy je umění, kdo zvládne složit barevnou kompozici, vykouzlí si příjemné a efektní prostředí.

Článek

Obývací zóna začíná sezením Foto:

Zděděný starý byt vylepšily skryté úložné prostory i nové dispozice

Zrekonstruovaný byt splnil představu o moderní domácnosti s noblesou starého domu. I díky změně dispozic a volbě moderního nábytku v retro stylu.

Článek

„Se zařizováním bytu jsem neměl žádnou zkušenost, časem jsem v něm ale objevil spoustu paralel k umělecké tvorbě,“ popisuje choreograf Foto:

Svěží zelená barva roztančila útulný byt

Po letech kočovného života se mladý choreograf rozhodl usadit a zařídil si svůj „meditační“ byt na klidném místě.

reklama