reklama

Stylová vila už nepřekvapí. Ale stylový činžák?

K přízemním bytům patří soukromé předzahrádky Foto: K přízemním bytům patří soukromé předzahrádkyFoto: archiv ČCA

Co všechno můžete čekat od bytového domu, jehož stavitelé projevili důvtip?

Od velkého domu, v němž si kupuje jen byt, zákazník žádné estetické architektonické kvality obyčejně nečeká. Pohled na novostavbu bytového domu nad pražskou Malovankou ale výmluvně napovídá, že i v tomto ohledu mají novodobé činžovní domy co nabídnout. Například stylové prvky na fasádě, soukromé zahrádky za domem i na jeho střeše.

Byty v posledním podlaží mají výstup na zelenou střešní terasu Foto: Byty v posledním podlaží mají výstup na zelenou střešní terasuFoto: archiv ČCA

Vypadá jako dva domy, obě jeho části ovšem spočívají na společném patře podzemních garáží a jde tedy o dům jeden. Majitelé jeho sedmnácti zhruba stometrových bytů ale získávají cosi navíc. Tou přidanou hodnotou je už vytříbená podoba samotného domu. To se týká krytých prostorů přízemí, které od ulice odděluje živý plot.

 Při pohledu ze strany zas dům baví kolemjdoucí přeludy v provázané struktuře obkladu fasády a stejně tvarovaného zábradlí, případně klikatých stínů, které na fasádu vrhá rošt nad terasami. Jde o drobnosti, které nemusejí stavbu nijak zásadně prodražit, musí je však někdo vymyslet a prosadit.

Běžné u bytových domů nejsou ani soukromé zahrady. U tohoto domu však k bytům v přízemí patří vlastní předzahrádky. Jednotky v posledním 5. podlaží zas mají výstup na zelenou střešní terasu.

 (dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům Chameleon v Lipencích od ateliéru Petr Hájek Architekti Foto:

Šanci na první Českou cenu za architekturu dostali i mladí autoři

Do prestižní České ceny za architekturu se přihlásilo 475 děl.

Článek

Článek

Aby opticky zvětšil prostor a zvýšil strop, protáhl Gream dubovou podlahu až do jedné ze stěn, kde přechod dřeva k předsazené stěně podsvítil skrytými led zdroji Foto:

Londýnský loft v newyorském stylu

Někdejší kancelářské prostory uprostřed Londýna proměnil fotograf ve víceúčelový loft pro práci i odpočinek.

reklama