reklama

Supermoderní dům na Vysočině odkazuje na tradiční chalupy

Bílé stěny pocházejí z původní stavby  Foto: Bílé stěny pocházejí z původní stavby Foto: archiv ČCA

Původní chalupa se rozpadala a tak se majitel rozhodl postavit novou. Aby se na místo hodila, zakomponoval do ní část starého domku.

Konkrétně autoři návrhu z brněnského ateliéru Urban Čelikovský Architekti zachovali dvojici bílých zdí jako připomínku původní venkovské chalupy. Za nimi ovšem vyrostl prakticky nový dům, který ovšem ctí rozměry i základní tvar původní stavby.

„Tento přístup umožnil skloubit záměr citlivě vstoupit do historického souboru okolních staveb s moderním minimalistickým pojetím architektury,“ vysvětlují architekti. Skládanou vláknocementovou krytinu použili jak na střeše, tak i na fasádě. Podle autorů svým drobným měřítkem odkazuje na šindelové střechy. Interiér podobně jako ve staré chalupě rozděluje průchozí chodba, která odděluje společenský prostor od zbytku domu.

Další nezvykle dlouhé okno pomáhá provázat dům se zahradou Foto: Další nezvykle dlouhé okno pomáhá provázat dům se zahradouFoto: archiv ČCA

Obytný prostor je dál oddělený převýšením do krovu, kde přes velké střešní okno získává maximum jižního slunce. Pásové kuchyňské okno dokonale propojuje dům se zahradou. V přízemí je hlavní ložnice, koupelna, technická místnost a schody do podkroví, kde jsou dva pokoje s okny na fasádě a do světlíku nad obytným prostorem.

Nápad zakomponovat část starého domu do minimalistické novostavby splnil očekávání – navýsost moderní stavba se mezi tradičními domky vyjímá docela přirozeně. 

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe Foto:

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Veškeré prázdniny a dovolenou beztak trávily spolu, takže si čtyři spřátelené páry postavily své letní bungalovy vedle sebe. Pozemek pro své rustikální, moderně pojaté...

Článek

První setkání s touto stavbou bývá matoucí Foto:

Švédská chata se tváří jako jalovcový háj

Vinylová fasáda chaty na švédském ostrově je potištěná motivem stálezeleného jehličnanu. Budí tak zdání zrcadlového odrazu okolní krajiny.

Článek

sland House, jak se tento domek oficiálně nazývá, se setkal s pozitivním ohlasem nejen u samotných majitelů, ale zájem vzbudil i mezi zahraničními zájemci Foto:

Nejen Češi milují chalupy. Takhle se tráví víkendy v Holandsku

Češi jsou pověstní svou zálibou v chataření a chalupaření, které má v našich krajích poměrnou dlouhou tradici. Pohodový víkend v chatě u jezera si ovšem umí užít i...

reklama