reklama

Superpotravina roku 2016? Uhodnete, co je pro letošek nejzdravější?

Sbíhají se vám sliny?  Foto: Sbíhají se vám sliny? Foto: Thinkstock

Milovníci masa zajásají.

Tak teď se držte, zejména milovníci zabíjačkových pochoutek zavrní blahem – o jejich oblíbeném jelítku se mluví jako o hitu zdravé výživy pro letošní rok.

Zajímáte se o zdravou výživu a chcete vyzkoušet všechno, o čem v této souvislosti objevíte nějaké informace? V tom případě rychle vyrazte do nejbližšího řeznictví a kupte si několik macatých, čerstvoučkých jelítek. Tato oblíbená britská snídaně připravovaná z vepřového masa a krve se ocitá v hledáčku vyznavačů zdravého životního stylu a pokud půjde vše dobře, přiřadí se na čestné místo k už zavedeným superpotravinám jako jsou červená řepa, chia semínka, jablka nebo mandle a borůvky.

Článek

Slunečnicová semínka patří mezi nejlepší zdroje fytosterolů, které snižují hladinu špatného cholesterolu Foto:

Slunečnicová semínka: Balzám pro srdce i pro duši

Při srdečních onemocněních je dobré sníst dvě polévkové lžíce denně, úlevu přinášejí i při fyzické únavě a nervovém vypětí. Slunečnicová semínka nemusíte ale jen zobat,...

Že se vám to moc nezdá, protože jelita jsou na superpotravinu moc tučná a slaná? Jenže spolupracovník britského listu Daily Mail Anucyia Victor je jiného názoru. Jelítka zařadil na šestnáctibodový seznam potravin, u kterých předpokládá, že si letos získají mimořádnou oblibu. A to především mezi lidmi přemýšlejícími o tom, co mají na talíři. Vedle jelítek vyzdvihuje ještě například kedlubny, mořské řasy, černé fazole a avokádový olej.

O jelítku mluví o jako superstar zdravé výživy pro rok 2016 a skvělém zdroji bílkovin, draslíku, vápníku a hořčíku. A upozorňuje i na železo zinek – dva minerály, které v moderních dietách často chybí. Odborníci na výživu zatím rozpačitě mlčí, kdo je ale touto nominací jelítek nadšen a nahlas se raduje, jsou řezníci a obchodníci z Velké Británie. Někteří z nich potvrdili, že už pár dní po zveřejnění inkriminovaného článku zaznamenali o krvavá jelítka zvýšený zájem.

Superpotravina je marketingové označení pro potraviny, které mají vysoký obsah látek prospívajících zdraví. Jde například o vitamíny a minerální látky.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Chia semínka jsou zázrak Foto:

Chia semínka jsou lepší než energy drinky

Chia je superpotravina, díky které mohli Aztékové běhat nekonečné kilometry.

Článek

Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok Foto:

Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč

Rakytník řešetlákový – keř, který musíte pěstovat v páru, protože je samčí a samičí.

reklama