reklama

Švédské lyžařské chatky vypadají, že sjedou do údolí

Vedlejším produktem je neodbytný pocit ubytovaných, že i boudičkami sjedou do údolí  Foto: Vedlejším produktem je neodbytný pocit ubytovaných, že i boudičkami sjedou do údolí Foto: Åke E:son Lindman

Trojice zešikmených rekreačních chatek v lyžařském středisku na severu Švédska plní vedle klasické funkce i jeden nezvyklý úkol. Ne náhodou tyto chaty působí dojmem, že každou chvíli sjedou ze svahu jako saně.

Jak architekti přiznávají, chatky ve středisku v Åreskutanu navrhli právě se záměrem, aby se v nich ubytovaní lyžaři cítili – jako na sjezdovce. Jednotlivé místnosti chatek jsou odstupňované podle klesání svahu. V každé z nich jsou ve vrchních patrech hala, dvojice ložnic, koupelna i sauna a ve dvou spodních podlažích obývací zóna s kuchyní, jídelním koutem a venkovní terasa s výhledem na řeku i hory. Z kteréhokoliv koutu chatky je patrné kaskádovité pojetí její konstrukce. A kaskáda to rozhodně není pozvolná – nejvyšší a nejnižší bod od sebe dělí 31 schodů, což odpovídá přibližně 1,5 patra. Jenže předmětné lyžařské chatky mají každá hned 5 podlaží!

Svým způsobem tu turisté lyžují 24 hodin denně Foto: Svým způsobem tu turisté lyžují 24 hodin denněFoto: Åke E:son Lindman

„Chatky jsme postavili tak, aby přiléhaly k zemi a nenarušovaly tak okolní krajinu. Toto řešení nám dovolilo projektovat i poměrně vysoké stropy a okna,“ zdůvodnili netradiční záměr členové Waldemarson Berglund Arkitekter. Sluší se nicméně dodat, že k této „originalitě“ je dílem přinutila i omezení plynoucí z místních stavebních předpisů. Kvůli nim je většina ostatních stavení z poloviny pohřbená v zemi, takže jejich suterén resp. přízemí, má okna jen z jedné strany.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Spolupráce studentů a jejich mentorů se zadařila Foto:

Alpskou chatu navrhli studenti Harvardu

Tuto moderní chatku navrhli studenti z Harvardu a na místo, do překrásné scenérie slovinských Alp, ji přepravila armáda za pomoci vrtulníku a za asistence horské služby.

Článek

Nádhera Julských Alp v plné kráse Foto:

Horská chata s nejkrásnějším výhledem na světě. Ubytování je tu zdarma

Má to ale jeden nemalý háček. Abyste se v této chatce mohli skutečně ubytovat, budete totiž muset vyšplhat do nadmořské výšky, která přesahuje 2500 metrů.

Článek

Stavět bez bagru je svého druhu projev respektu ke krajině Foto:

Norská chata stojí z kopce

Chata dokonale zapadá do okolní krajiny.


reklama