reklama

Švédský módní návrhář si zahrál na architekta. A dopadlo to skvěle

„Jednou z výhod starých domů je to, že unesou kombinaci výrazných věcí,“ myslí si Wahlström Foto: „Jednou z výhod starých domů je to, že unesou kombinaci výrazných věcí,“ myslí si WahlströmFoto: archiv Carl-Axel Wahlström

Švéd se svým zkušeným okem módního návrháře zařídil byt pro svou rodinu, v němž souzní stará architektura s pestrými dekoracemi.

Carl-Axel Wahlström jako kreativní ředitel velké švédské módní značky & other Stories dobře ví, jak spojit nápaditý design s dalšími oživujícími prvky v osobitý celek. Jeho byt ve starém stockholmském domě je přesně takovým autentickým místem. Ozvláštňuje jej zajímavá směs starého a nového nábytku i barevných atraktivních předmětů, která je ale v souladu s původními prvky domu postaveného kolem roku 1900. „Nastěhovali jsme se sem před čtyřmi lety, když byla má partnerka ve vysokém stupni těhotenství,“ líčí Wahlström obtížné okolnosti stěhování. „Celý byt kvůli ještě probíhající renovaci pokrýval igelit a s matracemi jsme se přemísťovali z pokoje do pokoje a spali jsme pokaždé tam, kde zrovna bylo místo,“ popisuje a dodává, že pro Minnie s jejím kulatým břichem to bylo mimořádně složité období.

Ve starém domě se snesou i tak výrazně pojaté věci jako je gauč Svenskt Tenn nebo lustr Kvist designéra Jonase Bohlina  Foto: Jednoduché nebylo ani zařizování, ale návrhář si poradil. „Jednou z výhod starých domů je to, že unesou kombinaci výrazných věcí,“ vysvětluje. „Můžete v nich nad gaučem Svenskt Tenn zavěsit lustr Kvist designéra Jonase Bohlina a ještě vedle toho postavit hifi sestavu Bang & Olufsen. V moderním domě by to působilo divoce,“ odhaduje.

Wahlström také osvědčil smysl pro detail, když nechal důkladně restaurovat vnitřní štukovou výzdobu.

Stejně jako v mnoha jiných starých domech i v tomto bytě jsou křivé podlahy – na některých místech synkovy míčky nevydrží a koulejí se pryč. S tím se ale Wahlström vyrovnal vnitřně – nikoli stavebně.

„Dům si navzdory renovaci uchoval svůj šarm. Domov by měl být především osobitým místem, a nikoli jen nutně prostorem s rovnými zdmi a podlahou,“ míní tento umělecký šéf.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

„Vše musí být barevné a vyprávět příběh,“ říká majitelka o výběru starého stylového nábytku a zařízení Foto:

Švédská moderátorka zařídila byt za jediný den. Dokonale!

Vrátit se s bytem a jeho zařízením do starých časů není vůbec snadné. Švédská moderátorka Elsa Billgrenová a hudebník Pontus de Wolfe to ale zvládli.

Článek

"Věřte svým instinktům a zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje," říká Eimear Nic an Bhaird z Dublinu Foto:

Majitelka bytu miluje design. A ještě k tomu retro

Pojďte si s námi projít domek z 30. let v Dublinu. Možná že ne všechno je přenosné do české kotliny, ale jedna věc určitě: Majitelka se nebála vytvořit si místo podle...

Článek

reklama