reklama

Tak to je první obytný dům na světě se sjezdovkou na střeše. Kde? V Kazachstánu

Budova se sjezdovkou bude impozantní stavbou Foto: Budova se sjezdovkou bude impozantní stavbouFoto: Shokhan Mataibekov Architects

Zalyžujte si na střeše.

Zimní období je pro lyžaře ráj. Jen kdyby se nemuselo jezdit někam daleko na hory, že? Pokud vyjdou plány odvážného architektonického studia Shokhan Mataibekov, pak bude možné lyžovat přímo ve městě na střeše obytného domu.

Zní to jako utopie, ale jen do té doby, než se podíváte na obrázky a video k celému projektu s názvem Slalom dům. A také do té chvíle, než si uvědomíte, kde by měl dům stát. Jestli se záměr zdaří zrealizovat, pak si na střešní lyžování budete muset zaletět až do Kazachstánu a jeho hlavního města Astany. Země je bohatá na přírodní zdroje, a tak se velkoryse staví k mnoha nevšedním architektonickým počinům. Finanční náročnost projektu (v přepočtu necelé dvě miliardy korun) tak není na překážku.

Když nebude sníh, použije se materiál Snowflex Foto: Když nebude sníh, použije se materiál SnowflexFoto: Shokhan Mataibekov Architects

Ostatně máloco může zážitek ze sjezdu po střeše jednadvacetipatrového domu zhatit. Pokud nebude sníh, jednoduše jej na sjezdovce nahradí umělý materiál zvaný Snowflex. Místo lanovky vás na střechu domu vyveze velký výtah. Pak už svištění po 1 km dlouhém netradičním svahu nic nebrání. Ani tma. Na sjezdovce se bude moct díky dobrému osvětlení jezdit, i když slunce zapadne.

Až se tedy podaří zrealizovat odvážný projekt v zemi na rozhraní Evropy a Asie, přibude pro milovníky sjezdu další zajímavá trať a zdobné Astaně netradiční dominanta.

Tady se podívejte na video:

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Mrakodrapům plášť z mechanizovaných stínidel sluší  Foto:

Spořivý mrakodrap má chytrá stínidla, která reagují na slunce

Mechanizovaný plášť se roztahuje po fasádě a ulevuje lidem i klimatizaci

reklama