reklama

Tančící dům má nového bratříčka: Brouka od slavného architekta Franka Gehryho

Stavby Franka Gehryho přepisují učebnice architektury Foto: Stavby Franka Gehryho přepisují učebnice architekturyFoto: profimedia

Když se otevírá nová stavba Franka Gehryho, je to vždy senzace a mnohdy i významný okamžik ve vývoji architektury.

Stejně tak tomu bylo i v roce 1996 (minimálně v Česku), kdy se v Praze otevíral Tančící dům, který Gehry vytvořil spolu s architektem chorvatského původu Vladem Miluničem. Nebo když spatřilo světlo světa Guggenheimovo muzeum v Bilbau ve Španělsku či koncertní síň Walt Disney Concert Hall v Los Angeles.

Tento okamžik opět nastane 27. října 2014, kdy se v Paříži otevře pro veřejnost stavba z „rozevlátého“ skla, budova Foundation Louis Vuitton, tedy umělecké muzeum a kulturní centrum luxusní francouzské značky Louis Vuitton. A to v Bouloňském lesíku v západní části města. Projekt architekta Franka Gehryho vznikal celých 12 let.

Gehry proslulý svým smyslem pro abstrakci centrum pojal jako brouka složeného z dvanácti skleněných panelů, tedy rozevlátou členitou budovu. Kritikům stavba kupodivu připomíná široké spektrum věcí: například loď, hmyz či velrybu.

Tančící dům v Praze Foto: profimediaTančící dům v PrazeFoto: profimedia

Stavba by měla sloužit jako kulturní centrum, budou se zde pořádat koncerty a jiné kulturní akce. Zároveň bude zahrnovat sbírku současného umění, která patří Bernardu Arnaultovi (65), šéfovi firmy LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), který je nejbohatším Francouzem.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Ze spojení starodávné stavební techniky Inků a moderních postupů vzešel sloup poskládaný nasucho Foto: wired.com

Architekt vytiskl na 3D tiskárně sloup, který přečká zemětřesení

3D tiskárna oživila dávnou techniku Inků, když vytiskla pilíř odolný proti zemětřesení.

Článek

Do mini bytu Adama Rujbra se vejdou i krbová kamna Foto: Archiv Adam Rujbr Architects

Podívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici

Architekti na příkladu titěrného bytu zřízeného v bývalé prádelně předvádějí veřejnosti, jak efektivně využít každý centimetr. Mini byt v Brně můžete navštívit a taky se v...

Článek

Dům jistí ocelové skoby Foto: profimedia

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Máte rádi život na hraně? Tak toto je přesně dům pro vás!

 

reklama