reklama

Tipy na jednoduché dekorace z mochyně

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) lidově zvaná lampionky má krásné oranžové plody i oplodí, které lze usušit a použít jako dekoraci.  Foto: Mochyně židovská (Physalis alkekengi) lidově zvaná lampionky má krásné oranžové plody i oplodí, které lze usušit a použít jako dekoraci. Foto: Isifa

Dekorace, kterou zvládnete ani ne za hodinu.

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) je vpodstatě plevel. Jednou ji vysadíte na zahradě a pokud ji nezastíní a nepřeválcujce vzrostlý keř, bude se vám samovolně rozrůstat a rozrůstat. Za to se vám odmění nádhernými oranžovými kalichy (oplodím), které skrývá plod v podobě malé červené kuličky. Díky jejich tvaru se jim říká také lampionky, protože připomínají čínský lampion.

Rostlina se dorůstá výšky 40 - 60 centimetrů, ale takhle na podzim po řadě vydatných dešťů už spíše polehává po zemi. Nastříhejte si celé stonky, které svažte a zavěste "hlavou dolů" a nasuště. Do vázy pak můžete dát celé stonky, které budou krásně oranžové po celou zimu. Dekorace, které máme pro vás na fotkách, můžete vyrobit buď z nasušených kalichů, nebo si je na dekoraci čerstvě ustřihněte. Uschnou až přímo na dekoraci.

Budete potřebovat:
lampionky
věnec z proutí
provázek (případně tavící pistoli)
podle vlastní chutě svíčky, slaměnky, šípky nebo plody skalníku

Rostlině se také říká „mochyně židovská třešeň“ podle tvaru květního kalichu, který tvoří obal plodu. Je podobný zvláštnímu židovskému oděvu, předepsané frygické čapce, které byly běžné od raného středověku. Plody uvnitř obalu jsou bobule tvarem a barvou podobné třešním. Zdroj: Wikipedia(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Stačí pár věcí. Vyrobil truhlář Jakub Repper Foto:

Také milujete „recy věci“?

Palety jsou zkrátka fenomém. Lze s nich kouzlit neuvěřitelné kreace.

Článek

Ozdobné dýně můžete aranžovat do košíčků, které vyplníte slámou nebo sisalem a dalšími přírodními dekorativními materiály – šiškami, větvičkami jehličnanů či jeřabin, barevnými listy,… fantazii se zkrátka meze nekladou. Foto:

Ozdobte si byt okrasnými dýněmi. Jaké koupit, aby dlouho vydržely?

Neřiďte se jen barvou či tvarem, ale i stavem plodu.

Článek

Pozoruhodná je hlavně odvaha financovat bytový projekt, jehož stavba se prodražuje o 900 složitě vysázených stromů Foto:

Lesodrap: V Miláně vyrostl les do nebe

Tento mrakodrap se proměnil v lesodrap: v les, který šplhá do nebes.

reklama