reklama

Toužíte po víkendovém domě? Inspirujte se stavbou z východu Čech

Dřevostavba Zilvar Foto: Dřevostavba ZilvarFoto: Archiv ASGK Design

V krásném venkovském prostředí východních Čech byl před dvěma roky postaven neobvyklý víkendový dům, jenž si svou originalitou získal čestné uznání Grand Prix Architektů za rok 2014. Pojďme si ho představit.

Dům Zilvar, jak se objekt nazývá, je nízkoenergetická dřevostavba, která na první pohled upoutá pozornost svým atypickým tvarem. Ten vychází ze členění vnitřních prostor a bere také ohled na bezprostřední okolí domu. Asymetrická lomená střecha totiž v interiéru zajišťuje soukromí prostorům na galeriích, zvenčí pro změnu ustupuje tak, aby nebránila v růstu letitému dubu.

Architektonické řešení je dílem ateliéru ASGK Design. Tým zkušených architektů pod vedením zakladatelky studia Gabriely Kaprálové navrhl tento víkendový dům už v roce 2011. Při zpracovávání projektu brali autoři návrhu v úvahu charakter pozemku, kde měl dnes již stojící dům vzniknout. Parcela se nachází na okraji menší obce, za domem se tedy rozprostírá malebná krajina. Krásy okolních lesů, polí a luk autoři projektu nenechali za zavřenými dveřmi stavby, ale záměrně je společně s denním světlem pozvali dovnitř prostřednictvím velkých prosklených ploch.

Interiér s terasou Foto: Interiér s terasouFoto: Archiv ASGK Design

Tvarově je stavba originální, přitom si zachovává jednoduchost a snaží se ze stávající zástavby zbytečně nevyčnívat. Půdorys domu je klasický, obdélníkový. Tím je vymezen hlavní obytný prostor (tzv. světnice), jehož součástí je také kuchyňský kout a zvýšené pódium pojaté jako relaxační zóna s knihovnou a výhledem do zahrady. Z přízemí domu je možné vyjít ven na krytou terasu nebo vystoupat po schodišti na galerie, které ukrývají privátnější zóny domu včetně místa určeného pro spánek. Pultová střecha dodává galeriím atmosféru útulného podkroví.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Zájemci o Remote House si budou moci stavbu uzpůsobit k obrazu svému Foto:

Postaveno za 45 dní! Praktický a pohodlný domek k nastěhování

Stačí si pořídit pozemek a do dvou měsíců můžete bydlet.

Článek

Dřevěná technická a provozní část se zvenčí jeví jen jako dřevěná „bedna“ Foto:

Dům v Nučicích je hrou se třemi kostkami

Trojice kostek, z nichž každá má jiný tvar a sestává z jiných materiálů, splývá v dokonale funkční celek.

Článek

MMM Corones Foto:

Slavná architektka Zaha Hadid postavila na vrcholu hory jedinečné muzeum

Spojení dvou slavných jmen, oba jsou profesionálové a bezesporu je můžeme označit za legendy. Každý vynikl v jiném oboru. Jeden v architektuře, druhý v horolezectví. A...


reklama