reklama

Tři podoby jídelny: Samostatná, spojená s kuchyní či obývacím pokojem. Inspirujte se!

Šťavnaté barvy podpoří vaši chuť k jídlu Foto: Šťavnaté barvy podpoří vaši chuť k jídluFoto: Alax

Dobře řešená a příjemně zařízená jídelna, ať už velká, či miniaturní, je základem vaší domácí pohody. Klidné místo pro stolování je velmi důležité.

Samostatná jídelna

Místnost, kterou by bylo možné vyčlenit pouze pro potřeby stolování, má k dispozici jen velmi málo lidí. Mnohým z nás by se však toto řešení líbilo.

Několik tipů a rad:

* Když už máte k dispozici dostatek prostoru, zabydlete ho opravdu velkým jídelním stolem, ke kterému se vejde celá rodina. Máte dost místa, a tak se nezdržujte zbytečně stolem rozkládacím a ve výběru buďte velkorysí.

* Dobře si rozmyslete, kolik osob většinou hostíte a jak velkým místem disponujete. Stůl pro 4 osoby zabere asi 11 m², ale stůl pro 8 lidí už vyžaduje nejméně 16 m².

* V nabídce obchodů s nábytkem najdete velký výběr příborníků. V posledních letech slaví svůj návrat na scénu a jsou velmi praktické.

* Hostíte-li častěji větší společnost přátel, pak k příborníku přidejte i dobře zásobený bar a stále ještě málo využívanou vinotéku.

Klasické barvy i tvary Foto: Klasické barvy i tvary. Foto: Calligaris

Jídelna v kuchyni

Velmi praktickým řešením prostoru pro stolování je menší či větší jídelní kout jako součást kuchyně. Toto řešení je v naší zemi také nejběžnější.

Několik tipů a rad:

* Pokud hodláte stolovat v kuchyni, pak je výkonná digestoř nezbytností. Výpary z vaření nejsou při konzumaci pokrmů moc příjemné a většině z nás přímo berou chuť k jídlu.

* Velké kuchyni bude jistě slušet i velký stůl, ale většinou je to přesně naopak a naše kuchyně stále ještě místem neoplývají. Zkuste popřemýšlet o barovém pultu, místo stolu. Hodí se zvláště pro jednotlivce či mladé dvojice.

* Alespoň maličký stolek v kuchyni se hodí i pro majitele samostatné jídelny. Určitě ho často využijete.

Stůl jako pokračování

Menší stolek, jako pokračování pracovní desky linky se vám hodí i pro kuchyňské práce, u kterých můžete klidně sedět.

Stůl jako součást kuchyňské linky Foto: Stůl jako součást kuchyňské linky. Foto: Alax

Klidné barvy

Světlými odstíny dřeva a bílou barvou v jídelně nikdy nic nezkazíte. Působí čistě i útulně.

Dostatek světla svědčí i chuti k jídlu Foto: Dostatek světla svědčí i chuti k jídlu. Foto: Ikea

Jídelna v obýváku

Obývací pokoj spojený s jídelnou a často i s kuchyní je trendem posledních let. Vyžaduje dobré rozplánování prostoru a pečlivou volbu materiálů.

Několik tipů a rad

* Stolovat potřebujeme v klidu. Otevřený prostor ho však mnoho neskýtá. Dobrým řešením může být paraván nebo jen vzrostlé květiny či police s knihami.

* Myslete už dopředu na to, že jídelna v obýváku klade vyšší nároky na úklid. Špinavé nádobí na stole nevypadá ani trochu pěkně a bohužel zde nejsou dveře, které by vše skryly pohledům.

* Dobře také zvolte podlahovou krytinu, zvláště pokud máte malé děti. Však to znáte, pod stůl se toho vejde! Celoplošný koberec není nejlepší volbou.

Skleněná elegance

Má-li být jídelní stůl součástí obývacího pokoje, pak by měl působit krásně a reprezentativně.

Ve znamení luxusu Foto: Ve znamení luxusu. Foto: Calligaris

Sim.sedl.

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Židli Bertoia wire navrhl designér Harry Bertoia v roce 1952. Repliku lze na internetu pořídit za 2500 Kč, zavedení výrobci ale žádají mnohonásobně víc Foto:

Designová klasika: 10 slavných jídelních židlí. Kterou si vyberete?

Jídelní židle dokáže poskytnout víc než jen pohodlné sezení při dlouhé večeři. Kromě komfortu je to styl i hodnotný materiál. Funkční a estetické zároveň bývají dodnes...

Článek

Teze „Každej stůl má rohy, každej stůl má nohy,“ z písně kapely Mig 21 v případě tohoto kusu platí jen z poloviny Foto:

Nádhera! Jídelní stůl je jedním velkým kaleidoskopem

Ač je kaleidoskop hračkou pro děti, jeho precizní obrazce fascinují i dospělé. Toho využil i tým designéra Andrého Teomana, který se obrazci z kaleidoskopu inspiroval při...

reklama