reklama

U pyramid v Gíze vyroste milionářská rezidence inspirovaná korálovými útesy

Stavba využívá principy pasivního domu Foto: Stavba využívá principy pasivního domuFoto: profimedia

Obytný komplex bude sofistikovanou technologickou stavbou.

Pyramidy v Gíze patří k nejstarším památkám lidstva. Nyní by k nim měl přibýt obytný komplex s nejmodernějšími technologiemi, jako jsou solární panely, větrné turbíny a rekuperační potrubí. Objekt bude tvořit tisícovka bytů, tři patra kanceláří a nákupní centrum, pro něž se vybudují čtyři patra podzemních garáží. Egypt má člověk spojený s nádhernými památkami, nestabilní vládou a Muslimským bratrstvem – proto možná překvapí, že tento supermoderní komplex Pod názvem “The Gate Residence“ by měl vyrůst právě v poušti u Káhiry. Stojí za ním ale architektonické studio Vincent Callebaut Architectures belgického architekta Vincenta Callebauta, který rád posouvá hranice možného.

Článek

Minibyt v Paříži Foto:

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Nejmenší byt nabízený v Evropě k pronájmu je menší než vězeňská cela.

Stavba bude v podstatě hyperpropojený ekosystém, který využije obnovitelné zdroje. Střechu pokryjí solární panely a větrné elektrárny, které budou využívat nejenom vítr k výrobě elektrické energie, ale zároveň pomohou chladit budovu – venkovní vzduch budou vhánět do potrubí procházející podzemím, kde se vzduch ochladí a pak se vrátí zpět do budov. Je to princip, který znali už staří Egypťané. K ohřevu teplé vody projekt plánuje využívat geotermální energii. Domy budou pokryté také zelenými rostlinnými kaskádami.

Je ovšem otázkou, jak moc obyvatelé komplexu ocení skutečnost, že v rámci optimalizace spotřeby energií budou čidla i v každém bytě, kde budou sledovat počet lidí v bytě, jejich pohyb, teplotu bytu a osvětlení.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Článek

Stavby Franka Gehryho přepisují učebnice architektury Foto:

Tančící dům má nového bratříčka: Brouka od slavného architekta Franka Gehryho

Když se otevírá nová stavba Franka Gehryho, je to vždy senzace a mnohdy i významný okamžik ve vývoji architektury.

Článek

Odkaz na bludný balvan ve Vysokých Tatrách dává smysl – v krajině zůstaly po ustupujících ledovcích Foto:

Pohozená krychle českých architektů zabodovala ve světě

České studio Atelier 8000 navrhlo tuto stavbu jako náhradu za Kežmarskou chatu, jež vyhořela před 40 lety. Přestože projekt soutěž nevyhrál, zaujal řadu zahraničních webů...

Článek

Stylizované suché říční koryto pod lávkou z různě velkých oválných kamenů dotvářejí i příhodně zvolené rostliny Foto:

Mrtvý kámen umí skvěle oživit zahradu

Štěrk klasický či oblázkový, valouny anebo břidlice. Kameny různých tvarů i velikostí mají na zahradě až překvapivě mnoho využití.

 

reklama