reklama

U Tokia se vine školka kolem stromu. Děti jsou tak celý den venku

Děti tráví na vzduchu většinu času. Mírné japonské klima k tomu skýtá ideální podmínky celých 8 měsíců v roce Foto: Děti tráví na vzduchu většinu času. Mírné japonské klima k tomu skýtá ideální podmínky celých 8 měsíců v roceFoto: archiv Fuji Kindergarten

Jedinečná stavba na předměstí Tokia svým pojetím využívá místního mírného klimatu, které dovoluje ponechat otevřené interiéry osm měsíců v roce.

Konstrukce ze skla, dřeva a oceli se vine kolem stromu zelkova, což je dřevina podobná našim jilmům. Tím, že propojuje místnosti s venkovní zahradou, přibližuje tato oválná školka děti přírodě a naplňuje principy pedagogiky Montessori. Samotný padesátiletý stom má svou zajímavou historii. Poté, kdy jej před několika lety málem vyvrátil tajfun, opadal a budil dojem, že nadobro uschne, až se jednoho dne k překvapení mnoha lidí opět zazelenal.

K tomu, aby se stal ústředním motivem atypické stavby, architekty přivedly samy děti, které po stromě lezly už dávno předtím, než tato mateřská školka v roce 2007 vyrostla. Teď už se na svůj oblíbený strom mohou dívat celý den z okna, anebo si u něj hrát na venkovních terasách, jimiž zdánlivě prorůstá. Školka je ale zajímavá ještě jednou věcí – jakkoli dospělý člověk na první pohled spatří jen dvě podlaží, děti vědí, že mají k dispozici i několik dalších podlaží, jejichž výška činí pouhý jeden metr. Na tomto svém území mají jistotu, že je žádný dospělý nevydrží dlouho otravovat!

Pod tímto stromem si děti hrály odjakživa Foto: Pod tímto stromem si děti hrály odjakživaFoto: archiv Fuji Kindergarten

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

V normálním stanu byste se na tomhle místě neutábořili Foto:

Stan, který si zavěsíte ve větvích stromů

Co zkusit místo klasického stanu stan, který může fungovat i jako hamaka?

Článek

Hodně netradiční stan Foto:

Když dovolená pod stanem, tak v koruně stromu

Letní čas přímo vybízí k cestování a poznávání nových míst. Dáváte-li při tom přednost volnosti před pohodlím hotelu, zřejmě občas trávíte svou dovolenou pod stanem....

Článek

Pizzerii v Římě navrhlo duo architektů, jejichž cílem bylo vytvořit prostor, který bude ladit s jednoduchými jídly, jež se zde podávají. Olivovník v atriu je symbolem moudrosti a dlouhověkosti. Foto:

Nádhera! Když stromy rostou uprostřed domů

Když člověk a příroda spojí síly, vytvoří vždy něco úžasného. Podívejte se na nejkrásnější domy, které z této spolupráce vznikly.

reklama