reklama

Úlety architektury. Tyhle stavby fakt existují!

Ups! Korejský Gangneung-Jeongdongjin-Sun Cruise Hotel vypadá, jako by se utrhl z kolotoče Foto: Ups! Korejský Gangneung-Jeongdongjin-Sun Cruise Hotel vypadá, jako by se utrhl z kolotočeFoto: ©SunCruise.com/Exclusivepix

Architektonické přeludy.

Snaha přilákat zákazníky nebo turisty či jen záměr podtrhnout vlastní jedinečnost vede podnikatele, města i všemožné zbohatlíky k tvorbě učiněných podivností. Pro hodnotné umělecké výstřelky architektů mají investoři jen pramálo pochopení, a tak zdařilé originální projekty bývají v menšině.

Loď na kopci
Otřesným příkladem za všechny je na kopci usazený korejský hotel ve tvaru zámořského křižníku. Kopírovat při stavbě domu loď nevyžaduje žádnou nápaditost, ale pouze absenci soudnosti. Výrazovým prostředkem v architektuře jsou náznaky, s jejichž pomocí obytná stavba může odkazovat na lodě, pláž i moře. Problém Sun Cruise Hotelu je v jeho doslovnosti, s níž vypadá, jako by se utrhl z kolotoče.

Design, který se vymyká všemu ostatnímu, není výsadou pompézních projektů. Rozkládací přístřešky pro oběti živelních pohrom designéra Abeera Seikaly se zdají být velmi účelné. Weaving a Home neboli „Uplést si dům“ jak svůj projekt nazval, využívá pruhů recyklovaného plastu. Nouzová obydlí složená do plochých balíčků zabírají minimum místa a při pohromě je stačí jen vytáhnout a velmi jednoduše zkompletovat.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Čestné ocenění se dostalo čínskému projektu Noah Oasis, který proměňuje ropnou plošinu v ekologický mrakodrap, který by čistil moře v místě ropného vrtu Foto:

Nejkrásnější mrakodrapy světa: Zvítězil návrh z Polska

Mrakodrap s iluzí pouště i moře, průsvitný mrakodrap anebo mrakodrapová chatrč. Na devátém ročníku mezinárodní soutěže návrhů, idejí a vizí pro život ve výškách bodovaly...

Článek

Stanice metra Arts et métier ve stylu románů Julese Vernea, Paříž, Francie Foto:

10 nejkrásnějších stanic metra

Stanice metra v mnoha zemích světa jsou vyzdobeny uměleckými díly.

Článek

Nádhera Julských Alp v plné kráse Foto:

Horská chata s nejkrásnějším výhledem na světě. Ubytování je tu zdarma

Má to ale jeden nemalý háček. Abyste se v této chatce mohli skutečně ubytovat, budete totiž muset vyšplhat do nadmořské výšky, která přesahuje 2500 metrů.

Článek

Most navrhl architekt Haim Dotan Foto:

Nejdelší skleněný most na světě otevřeli v Číně. Na místě, kde vznikl film Avatar

Svírá-li se vám žaludek už při pohledu z okna z druhého poschodí panelového domu, pak nová čínská atrakce, jejímž cílem je přilákat turisty do vnitrozemí, nebude nic pro vás.

reklama