reklama

Umělec navrhl dům, který by nejspíš skolil vítr

Jenže konstrukce vzbuzuje pochyby, jak by to s tímto domem dopadlo při první vichřici. Do „hřadového“ domu by obyvatelé stoupali po improvizovaném schodišti připomínajícím typický atribut kurníku  Foto: Jenže konstrukce vzbuzuje pochyby, jak by to s tímto domem dopadlo při první vichřici. Do „hřadového“ domu by obyvatelé stoupali po improvizovaném schodišti připomínajícím typický atribut kurníku Foto: Krajina: Alexis Reimbault

Francouzský umělec skloubil ve svém futuristickém návrhu styly Corbusierových domů a soch Santiaga Calatravy.

Vytvořit něco tak jedinečného, jako je dům Benoite Challanda, to už vyžaduje velké tvůrčí sebevědomí. Tento francouzský výtvarník a ilustrátor zasadil do skotské venkovské krajiny dům na vysoké konstrukci. Přístupný má být po úzkých schůdkách, které na výkresu připomínají hřady z kurníku.

Název Roost house neboli „hřadový“ dům proto nepřekvapuje. Nakolik dům na tak vysoké a úzké konstrukci může být stabilní, není známo, neboť jde pouze o návrh. Jeho věrná podoba vychází z metody tzv. renderování (z anglického rendering), což je tvorba reálného obrazu na základě trojrozměrného počítačového modelu. Návrh stavby je zasazený do záběrů krajiny na odlehlém místě ve Skotsku. Jen samotná konstrukce pod domem má výškou odpovídat zhruba třípatrové budově.

Pohled do svažujícího se údolí. Nebo spíš sedla? Foto: Pohled do svažujícího se údolí. Nebo spíš sedla?Foto: Krajina: Alexis Reimbault

Benoit Challand tímto počinem odkazuje na Le Corbusierovu vilu Savoye z předměstí Paříže, která spočívá na sadě úzkých sloupků. Zároveň upomíná i na Cabanon, což je název primitivní chatky z kulatiny a paradoxně jediná stavba, již zmíněný modernista navrhl pro vlastní potřebu. Aby odkazů na slavná díla nebylo málo, má netypický dům ve Skotsku odrážet i styl série sochařských děl španělského architekta Santiaga Calatravy.

Na samotné konstrukci zaujmou terasy kolem celého domu tvořené přesahujícími podlahami. Kvůli zamýšlené energetické soběstačnosti mají střechu pokrývat fotovoltaické panely. Další energii pak údajně dodá větrná elektrárna instalovaná přímo na konstrukci pod spodním patrem domu. Jak by obyvatele chránil před vibracemi a hlukem z větrné elektrárny, však umělec neřekl.

Vizualizace interiérů svědčí o jedinečném výhledu daném výškou domu, ale především neobvyklou lokalitou. Fiktivní dům je nikterak překvapivě vybavený ikonickými kusy nábytku od Le Corbusiera, Pierre Jeannereta a Charlotte Perriandové.

Vzhledem k silným větrům na hranici vichřice, které nejsou ve Skotsku až tak ojedinělé, je nepravděpodobné, že by Challand pro svůj snový záměr získal potřebná povolení. Na druhou stranu však autorovi nelze upřít schopnost spojit v jediném návrhu odkazy hned na tři zcela odlišná díla.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům jistí ocelové skoby Foto:

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Máte rádi život na hraně? Tak toto je přesně dům pro vás!

Článek

Nejdražší byt na světě se nachází v jednom z nejluxusnějších londýnských projektů. Byt v rezidenci One Hyde Park stál 140 milionů liber, tedy 4,7 miliardy korun. Foto:

Nejdražší domy světa. Samozřejmě jsou v USA, Británii, ale i v Indii

U lesíka a přitom v centru světové metropole. Byt v klidné lokalitě, přímo u nejvýznačnějších památek. Bludy z reklam developerů a realitních kanceláří se u nejdražších...

Článek

Vítejte ve světe Christiana Greye Foto:

Padesát odstínů luxusu v bytě Christiana Greye. Které značky designéři použili?

Krásný, nepřístupný a nadmíru bohatý Christian Grey žije v neuvěřitelně luxusním apartmá ve vysokém mrakodrapu. Podívejte se, jak filmaři zhmotnili byt, který si dosud...

 

reklama