Bydlení

12. března 2015 06:00

Markéta Zídková

Umělec navrhl dům, který by nejspíš skolil vítr

Francouzský umělec skloubil ve svém futuristickém návrhu styly Corbusierových domů a soch Santiaga Calatravy.

Vytvořit něco tak jedinečného, jako je dům Benoite Challanda, to už vyžaduje velké tvůrčí sebevědomí. Tento francouzský výtvarník a ilustrátor zasadil do skotské venkovské krajiny dům na vysoké konstrukci. Přístupný má být po úzkých schůdkách, které na výkresu připomínají hřady z kurníku.

Název Roost house neboli „hřadový“ dům proto nepřekvapuje. Nakolik dům na tak vysoké a úzké konstrukci může být stabilní, není známo, neboť jde pouze o návrh. Jeho věrná podoba vychází z metody tzv. renderování (z anglického rendering), což je tvorba reálného obrazu na základě trojrozměrného počítačového modelu. Návrh stavby je zasazený do záběrů krajiny na odlehlém místě ve Skotsku. Jen samotná konstrukce pod domem má výškou odpovídat zhruba třípatrové budově.

Benoit Challand tímto počinem odkazuje na Le Corbusierovu vilu Savoye zpředměstí Paříže, která spočívá na sadě úzkých sloupků. Zároveň upomíná i na Cabanon, což je název primitivní chatky zkulatiny a paradoxně jediná stavba, již zmíněný modernista navrhl pro vlastní potřebu. Aby odkazů na slavná díla nebylo málo, má netypický dům ve Skotsku odrážet i styl série sochařských děl španělského architekta Santiaga Calatravy.

Na samotné konstrukci zaujmou terasy kolem celého domu tvořené přesahujícími podlahami. Kvůli zamýšlené energetické soběstačnosti mají střechu pokrývat fotovoltaické panely. Další energii pak údajně dodá větrná elektrárna instalovaná přímo na konstrukci pod spodním patrem domu. Jak by obyvatele chránil před vibracemi a hlukem zvětrné elektrárny, však umělec neřekl.

Vizualizace interiérů svědčí o jedinečném výhledu daném výškou domu, ale především neobvyklou lokalitou. Fiktivní dům je nikterak překvapivě vybavený ikonickými kusy nábytku od Le Corbusiera, Pierre Jeannereta a Charlotte Perriandové.

Vzhledem ksilným větrům na hranici vichřice, které nejsou ve Skotsku až tak ojedinělé, je nepravděpodobné, že by Challand pro svůj snový záměr získal potřebná povolení. Na druhou stranu však autorovi nelze upřít schopnost spojit vjediném návrhu odkazy hned na tři zcela odlišná díla.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Paříž styl dům Skotsko Le Corbusier Santiago Calatrava

Přečtěte si také